Sağlık çalışanlarının teknostres düzeyinin algılanan verimlilikleri üzerine etkisi
The effect of technostress level of the healthcare workers on their perceived productivity
- Tez No: 731061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YORGANCIOĞLU TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı bütün alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da yaygınlık kazanmıştır. Bu teknolojilerin hastane çalışanlarınca yoğun olarak kullanımı bir taraftan çalışanların verimliliğini artırırken, diğer taraftan stres, anksiyete, fobi, bağımlılık ve antisosyal davranışlar gibi çalışan üzerinde olumsuz etkilere de sahip olabilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda teknoloji kullanımı genellikle zaman, emek, finansal kaynak tasarrufu, etkili, verimli ve kaliteli hizmet sunumu ile ilişkilendirilmekte, teknolojik transferin getirdiği teknostres etkenlerine (tekno-aşırı yüklenme, tekno-istila, tekno-karmaşa, tekno-güvensizik ve tekno-belirsizlik) odaklanan sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Mevcut çalışmalar bankacılık, dokümantasyon, sivil havacılık ve eğitim sektörlerinde yapılmış olup sağlık sektöründe bu nitelikte bir çalışmaya sınırlı sayıda rastlanmıştır. Bu kapsamda bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ile katılımcıların bireysel özelliklerinin (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi, teknoloji kullanım süresi, kullanılan teknoloji türü) teknostres düzeyi üzerine etkisi ve teknostresin de çalışanların algılanan bireysel verimliliği üzerine olan etkisi ortaya konmuştur. Araştırma evrenini bir üniversite hastanesinde çalışan idari ve tıbbi personel oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Tarafdar ve arkadaşlarının (2007) geliştirdiği teknostres ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında genel olarak teknostresin verimlilik üzerine anlamlı etkisi görülmese de tekno-aşırı yüklenme boyutunun verimliliği düşürdüğü görülmüştür. Anahtar Sözcükler Teknostres, teknoloji, hastane, bilgi ve iletişim teknolojileri, algılanan bireysel verimlilik
Özet (Çeviri)
The use of information and communication technologies has enormously pervaded and spread in the health sector as in other sectors. While the intense use of such technologies by hospital employees may increase their productivity, it also could result in negative impacts on hospital employees, such as stress, anxiety, phobia, addiction, and antisocial behaviors. Although the relevant scientific research sets forth and examines the relationship between the use of technology and time-efficiency, cost-efficiency, financial resource-efficiency, and the presentation of services in effective, efficient and of-highquality way, there is a very limited number of such research focusing on the technostress factors (techno-invasion, techno-overload, techno-complexity, techno-insecurity, and techno-uncertainty) brought about by technologic transfer. While the present works are mainly concerning the banking, documentation, civil aviation, and education sectors, a small number of such academic study regarding health sector could be found. Within this scope, in this study, it will be endeavored to put forth the effect of information technology use and individual characteristics (age, sex, marital status, education status, number of years of work experience, the technology used by the participants) of hospital staff on technostress level, and the impact of the technostress level on the perceived individual productivity. The population planned to be used in this study is the administrative and medical personnel working at a university hospital. The technostress scale developed by Tarafdar et al. in 2007 was used for collecting research data. Within the scope of this research, it is observed that techno-overload has a negative impact on productivity, technostress does not have a significant impact on productivity as a whole, though. Anahtar Sözcükler Technostress, technology, hospital, information and communication technologies, perceived individual productivity