Kentsel saçaklanmanın kırsalın dönüşümündeki rolü: Afyonkarahisar ili Erenler mahallesi örneği
The Role of urban sprawl in the transformation of rural: The Case of Erenler neighbourhood in Afyonkarahisar province
- Tez No: 912124
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, kentsel saçaklanma etkisinde gerçekleşen kırsal dönüşüm süreci ele alınmıştır. Kentsel saçaklanma nüfus artışı, göç, teknolojik ve ulaşım imkânlarındaki gelişmeler, ekonomik ve politik etmenlere bağlı olarak kentlerin yayılması ya da sıçramasıyla kentin dışında kalan ve kırsal karaktere sahip olan kent çeperlerinin süreç içerisinde kırsal alan özelliklerini yitirmesini ve kentleşmesini ifade etmektedir. Genellikle metropoliten kentlerde meydana gelen ve literatürde de bu eksende çalışılan kentsel saçaklanma, günümüzde orta ve küçük kentlerde de görülmeye başlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Afyonkarahisar Merkez ilçeye bağlı Erenler Mahallesinin mekânsal, ekonomik, sosyokültürel ve yönetsel yapısında yaşanan değişim süreci ve kentsel saçaklanmanın kırsal alanı dönüştürmedeki rolü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the process of rural transformation under the influence of urban sprawl. Urban sprawl refers to the urbanization and urbanization of urban peripheries that are outside the city and have a rural character due to population growth, migration, technological and transportation developments, economic and political factors. Urban sprawl, which generally occurs in metropolitan cities and is studied in the literature on this axis, has started to be seen in medium and small cities nowadays. In line with the aim of the research, the process of change in the spatial, economic, sociocultural and administrative structure of Erenler Neighborhood of Afyonkarahisar Central District and the role of urban fringing in transforming rural areas were evaluated.