İntramedüller medulla spinalis tümörlerine yaklaşımda posterior median septum: mikrocerrahi anatomisi ve yüzeyel nirengi noktalarının tanımlanması
Surface landmarks of posterior median septum in approach to intramedullary spinal cord tumors: microsurgical anatomy and determining surface landmarks
  1. Tez No: 912148
  2. Yazar: MEHMET ERHAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN DOÇ.DR. ERDAL REŞİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İntramedüller yerleşimli medulla spinalis tümörleri nadirdir ve erişkinde gözlenen tümörlerin %2-4'nü oluştururlar. Cerrahi stratejiler tümörün histolojik tipine göre farklılıklar gösterir. Bu tümörlerin cerrahileri sırasında myelotomi yapılması postoperatif dönemde morbidite ve nörolojik fonksiyon kaybının önemli nedenlerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar bu kötü prognozu engelleyebilmek için tıbbi teknoloji alanında birçok yenilik yapılmıştır. En son gelişmeler nörofizyolojik monitorizasyon alanında yaşanmış ve MEP teknolojisi çok ilerlemiştir. Buna karşın, medulla spinalis dorsal yüzeyinin anatomisi ve posterior medain septum ile ilgili aynı derecede ilerleme kaydedilememiştir ve çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada erişkin medulla spinalisleri uzunluk, transvers çap, ortalama bölgesel uzunluklar ve orta hattın tespitinde kullanılabilecek yüzeyel nirengi noktaları açısından incelenmiştir. Yüzeyel nirengi noktaları; DL, DREZ, araknoid ve pianın orta hatta tutunma bölgeleri ve spinal kordun dorsal yüzeyinin vasküler paterni olarak belirlenmiştir. Bütün MS'ler segmentlerine ayrılmış ve ölçümler operasyon mikroskopu eşliğinde digital kaliper ile yapılmıştır. Yüzeyel nirengi noktası kullanarak elde edilen verilere göre posterior median septum diseksiyonu yapılmıştır. Bütün segmentler H&E ile boyanarak histopatolojik kesitlerde ışık mikroskopu ile değerlendirilmiş ve ölçümler elde edilmiştir. Nirengi noktalarının kullanılması; tanınması oldukça zor olan orta hattın yani posterior median septumun tanınmasını oldukça kolaylaştırmış ve diseksiyon sırasında dorsal kolon hasarı ve nörolojik fonksiyon kaybı minimalize edilirken postoperatif iyileşme maksimize edilmiştir. Postmortem adult medulla spinalis dorsal yüzeyinin anatomisi ile ilgili yapılan bu çalışma, intramedüller tümörlerin cerrahisine yeni bir ışık tutmaktadır. Elde edilen bulgular ve sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntramedullary spinal cord tumors in adult are very rare and accounting less than 2-4 % in all tumors in adults. The surgical strategy, to some extent, according to different tumor histology. Myelotomy can be one of the major reasons of morbidity and neurological dysfunction, postoperatively. From past to present, there are lots of advance in medical technology field to prevent poor outcome in patient who suffer from intramedullary spinal cord tumor. The last development is seen in neurophysiological monitoring during surgery, especially about MEP. However, spinal cord dorsal surface anatomy and posterior median septum are not investigated from point of anatomic view as much as. In this study, human adult spinal cord were assesed lenght, average regional lenght, thickness and surface landmarks. Visual identification of the midline may be diffucult when the cord anatomy is distorted by the tumor. The surface landmarks are dentate ligament, dorsal root entery zone, fold of arachnoid, attaches to the pia in posterior median septum and vascular pattern on the dorsal surface of the spinal cord. The surface landmarks asist the surgery in planing Te myelotomy. After dissection of posterior median septum, each spinal cords are divided to their segments. The all segments were stained with H&E and analyzed under light microscope and obtained metric measurements. By performing a posterior median septum dissection at the all level of spinal cord using surface landmark, the dorsal column damage and neurological dysfunction were minimize while good outcome was maximize, postoperatively. This study which is intersted in postmortem anatomy of dorsal surface of human spinal cord light the way for intramedullary spinal cord tumors. The findings and results are discussed.