Köpeklerin doğal parvovirüs enfeksiyonunun tedavisinde saccharomyces boulardii'nin klinik parametreler ve yangı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of saccharomyces boulardii on clinical parameters and inflammation in the treatment of natural parvovirus infection of dogs
- Tez No: 912166
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK HANEDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmalarda köpeklerin parvovirüs enfeksiyonunda S. boulardii'nin tedavi üzerine etkileri henüz araştırılmamıştır. S. boulardii'nin bağırsak hastalıklarının iyileştirilmesinde olumlu etki bildirimleri dikkate alındığında bu çalışmada amaç standart tedaviye ek S. boulardii uygulamasıyla hastaların klinik bulgularının, hematolojik belirteçlerinin daha hızlı düzelmesini sağlamak ve prognozu iyi yönde değiştirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 3 grup oluşturuldu ve her bir grupta 3-5 aylık yaşta 10 köpek bulunduruldu. Kontrol grubu, grup 1 standart tedavi uygulanan grup, grup 2 standart tedaviye ek olarak S. boulardii uygulanan gruptur. Çalışma gruplarında tedaviden önce 0. gün ve 5. gün ve kontrol grubunda aynı zaman noktalarında klinik skorları kaydedildi, kan örnekleri toplandı. Tam kan sayımı, serum biyokimyasal analizleri ve serum NF-κB ve serum IL-8 değerleri araştırıldı. Bulgular: Standart tedaviye göre, standart tedaviye ek olarak S. boulardii uygulaması parvovirüsle enfekte köpeklerin hızlı şekilde iyileşmesini, kan WBC (P= 0.000), nötrofil (P= 0.021) ve lenfosit (P= 0.000) sayılarını daha fazla artırma, IL-8 (P= 0.005) ve NF-κB (P= 0.018) yoğunluklarını azaltma, albümin (P= 0.000) yoğunluklarını artırma, ALT (P= 0.000) yoğunluklarını azaltmayı sağladı. Sonuç: Parvovirüsle enfekte köpeklere standart tedaviye ek olarak S. boulardii verilmesinin klinik bulguları hızlı düzeltme ve yangı giderici yararlı etkilerinin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of S. boulardii on the treatment of parvovirus infection in dogs have not yet been investigated in studies. Considering the reports of positive effects of S. boulardii on the improvement of intestinal diseases, the aim of this study is to improve the clinical findings and haematological markers of the patients more rapidly and to change the prognosis in a good way with the application of S. boulardii in addition to standard treatment. Material and Method: In this study, 3 groups were formed and 10 dogs aged 3-5 months were kept in each group. Group 0 was the control group, group 1 was the group that received standard treatment, group 2 was the group that received S. boulardii in addition to standard treatment. Clinical scores were recorded on day 0 and day 5 before treatment in the study groups and at the same time points in the control group, and blood samples were collected. Complete blood count, serum biochemical analyses, serum NF-κB and serum IL-8 values were investigated. Results: Compared to standard treatment, administration of S. boulardii in addition to standard treatment resulted in rapid recovery of parvovirus-infected dogs, increased blood WBC (P= 0.000), neutrophil (P= 0.021) and lymphocyte (P= 0.000) counts, decreased IL-8 (P= 0.005) and NF-κB (P= 0.018) concentrations, increased albumin concentrations (P= 0.000), and decreased ALT concentrations ALT (P= 0.000). Conclusion: It was determined that administration of S. boulardii to parvovirus-infected dogs as an adjunct to standard treatment had beneficial effects on the rapid correction of clinical signs and relieving inflammation.