Yaşlılarda abdominal masaj ile fonksiyonel konstipasyonun yönetimi: randomize kontrollü çalışma
Functional constipation management with abdominal massage in the elderly: A randomized controlled study
- Tez No: 912177
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Konstipasyon tüm yaşlarda görülmekte beraber yaşlılarda en sık görülen, önlenebilir ve tedavi edilebilir sorunlardan biridir. Bu çalışmanın amacı bakım ihtiyacı olan yaşlılarda abdominal masajın konstipasyona etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışma bakım merkezinde bakım hizmeti alan yaşlılarda gerçekleştirilmiş olup, müdahale grubuna dört hafta sürecince haftada beş gün, günde 15 dakika süreyle gerçekleştirilen, konstipasyonun önlenmesinde abdominal masajın etkisinin araştırıldığı randomize kontrollü çalışmadır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılamamıştır. Çalışmaya 86 katılımcı dahil edilmiş olup basit rastgele randomizasyon metoduyla müdahale ve kontrol grupları eşit sayıda katılımcı ile oluşturulmuştur. Çalışma başında tüm katılımcılara ROME IV konstipasyon tanı kriterleri uygulanmış, konstipasyon tanısı alan ve abdominal masajın kontrendikasyon olmadığı yaşlılar çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar“Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”ortancalarına göre tam bağımlıdır. Müdahalenin etkililiği,“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”skorları ve“Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği”skorlarına göre değerlendirilmiştir. Müdahale sonrası,“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”toplam skoru medyanı müdahale grubunda azalmış, kontrol grubunda aynı kalmıştır. Müdahale süresi sonunda“Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği”skorları ortalaması; müdahale ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı olarak farklı bulunmuş ve müdahale grubunda“Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği”skorları ortalaması azalmıştır. Bu sonuç müdahale grubunda yapılan abdominal masajın konstipasyon semptomlarını azaltıp yaşam kalitesini artırdığı yönünde yorumlanmaktadır. Yaşlılarda konstipasyon yönetiminde abdominal masaj herkes tarafından uygulanabilen, non-invazif, yan etkisi olmayan, maliyet etkin bir yöntemdir. Yaşlılarda konstipasyon yönetiminde abdominal masajın etkisinin değerlendirildiği, farklı yaş gruplarında, daha uzun süreli müdahalelerin gerçekleştirildiği, karıştırıcı faktörlerin ileri analizlerle kontrol altına alındığı randomize kontrollü araştırmalar gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Although constipation occurs at all ages, it is one of the most common, preventable and treatable problems in the elderly. The aim of this study is to evaluate the effect of abdominal massage on constipation in elderly people in need of care. This study was conducted on elderly people receiving care services in a care center and is a randomized controlled study investigating the effect of abdominal massage on constipation management, performed on the intervention group for 15 minutes a day, five days a week, for four weeks. No intervention was made to the control group. 86 participants were included in the study, and the intervention and control groups were formed with an equal number of participants using the simple randomization method. ROME IV constipation diagnostic criteria were applied to all participants at the beginning of the study. The elderly who were diagnosed with constipation and for whom abdominal massage was not a contraindication were included in the study. Participants are fully dependent on the“Barthel Activities of Daily Living Index”medians. The effectiveness of the intervention was evaluated based on“Constipation Severity Instrument”scores and“Patient Assessment of Constipation Quality of Life”scores. After the intervention, the median“Constipation Severity Instrument”total score decreased in the intervention group and remained the same in the control group. Average“Patient Assessment of Constipation Quality of Life”scores at the end of the intervention period; there was a statistically significant difference between the intervention and control groups, and the average“Patient Assessment of Constipation Quality of Life”scores decreased in the intervention group. This result is interpreted as abdominal massage in the intervention group reducing constipation symptoms and improving the quality of life. Abdominal massage is a non-invasive, side-effect-free and cost-effective method that can be applied by everyone in the management of constipation in the elderly. Randomized controlled studies should be conducted to evaluate the effect of abdominal massage on the management of constipation in the elderly, where longer-term interventions are carried out in other ages, and where confounding factors are controlled with advanced analyses.