Kartal DR. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Adalar Eğitim Aile Sağlığı merkezine başvuran yaşlı bireylerde sarkopeni ve nöropati ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of sarcopenia and neuropathy in old individuals applying to Kartal DR. Lütfi Kirdar City Hospital Adalar education family health center
  1. Tez No: 912178
  2. Yazar: GAMZE EYİCE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç:Beklenen yaşam süresinin uzamasıyla geriatrik nüfus oranınınhızla artması sonucubeslenmenin bozulması, fiziksel aktivitenin azalması gibi yaşam tarzı değişiklikleri ilekronik hastalıklar ve geriatrik sendromlar artarakönemli bir halk sağlığı problemi haline gelmektedir.Sarkopeni ve nöropati, bunlara eşlik ederek kırılganlık, morbidite ve mortalite artışına neden olan önemli bir durumdur. Bu çalışmada amaç;Adalar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran yaşlı bireylerde sarkopeni ve nöropati taraması, risk sorgulaması yapılması,aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki çalışmamız Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Adalar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nebaşvuran 308 yaşlı birey ile yürütülmüştür. Katılımcılara araştırmanın tasarımına uygun hazırlanan sosyodemografik özellikler, kronik hastalıklar, ilaç kullanım durumları, antropometrik ölçümleri ifade eden katılımcı bilgi formu, sarkopeni risk taraması için Sarkopeni Hızlı Tarama Testi (SARC-F), muhtemel sarkopeni tanısı için el dinamometresi ile el kavrama gücü ölçümü, nöropati taraması için Michigan Nöropati Tarama Testi Türk Versiyonu (MNSI-TR),malnütrisyon durumu için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Formu (MNA-SF) yüz yüze görüşme tekniğiyle araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bulgular:Çalışmamızda katılımcıların 193 (%62.7)'ü kadın, 115 (%37.3)'i erkek olup yaş ortalaması 73.9±7.1 yıl bulunmuştur. SARC-F ile sarkopeni riski tespit edilen94 (%30.5) katılımcının el dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçülmüş olup 55 (%17.8)'inde sarkopeni saptanmıştır. Katılımcıların 180 (%58.4)'inde nöropati saptanmıştır.Katılımcıların sarkopeni ve nöropati ilişkisi incelendiğinde ise sarkopenik olgularda nöropati oranı %83.6 (n=46) iken sarkopenik olmayanlarda nöropati oranı %53 (n=134) olup anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0.000). Sonuç:Çalışmamızda yaşlı bireylerde sarkopeni venöropati arasında ilişki olduğugörülmüş olup sarkopeni ile yaş, cinsiyet,sigara kullanımı, malignite öyküsü, SVO, nutrisyonel durum arasında ve nöropati ile yaş, beden kitle indeksi, hipertansiyon, nutrisyonel durum arasında anlamlı ilişkisaptanmıştır. Birinci basamakta aile hekimliği uygulamasında bu konuda risk grubunda olan bireylere,risk sorgulaması yapılarak gerekli tarama testleriyle önceden fark etme, koruma, önleme çalışmaları yapılmasıyla kişilerin sağlığına katkıda bulunulabilir. Bu sayede geriatrik nüfusun olumlu sağlık sonuçlarına ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim:As a result of the rapid increase in the rate of geriatric population with the prolongation of life expectancy, lifestyle changes such as deterioration of nutrition and decrease in physical activity, chronic diseases and geriatric syndromes are increasingly becoming an important public health problem.Sarcopenia and neuropathy are important conditions that accompany them and cause increased frailty, morbidity and mortality.The aim of this study; sarcopenia and neuropathy screening, risk questioning, and evaluation of the relationship between them in elderly individuals who apply to Adalar Education Family Health Center. Materials and methods:Our cross-sectional study was conducted with 308 elderly individuals who applied to Kartal Dr Lütfi Kırdar City Hospital Adalar Education Family Health Center.The participant information form, which expresses sociodemographic characteristics, chronic diseases, drug use status, anthropometric measurements, prepared in accordance with the design of the research;Sarcopenia Rapid Screening Test (SARC-F) for sarcopenia risk screening, hand grip strength measurement with hand dynamometer for possible sarcopenia diagnosis, The Turkish Version of the Michigan Neuropathy Screening Test (MNSI-TR)for neuropathy riskand the Mini Nutritional Assessment Short Form (MNA-SF) for screening of malnutrition was applied to the participants by the researcher with face-to-face interview technique. Results:In our study, 193 (62.7%) of the participants were female and 115 (37.3%) were male, with a mean age of 73.9±7.1 years.Grip strength was measured with a hand dynamometer of 94 (30.5%) participants whose risk of sarcopenia was detected with SARC-F, and sarcopenia was found in 55 (17.8%) of them.Neuropathy was detected in 180 (58.4%) of the participants.When the relationship between sarcopenia and neuropathy of the participants was examined, the rate of neuropathy in sarcopenic cases was 83.6% (n=46), while the rate of neuropathy in non-sarcopenic patients was 53% (n=134), and a significant difference was found (p=0.000). Conclusion:In our study, a relationship was found between sarcopenia and neuropathy in elderly individuals, and a significant relationship was found between sarcopenia and age, gender, smoking, history of malignancy, SVO, nutritional status, and neuropathy with age, body mass index, hypertension, and nutritional status.In primary care family medicine practice, individuals who are in the risk group can contribute to their health by making risk inquiries and carrying out pre-recognition, protection and prevention studies with the necessary screening tests.In this way, positive health outcomes of the geriatric population can be achieved.