İnmeli hastaların bakım vericilerine uygulanan chatbot destekli hemşirelik eğitiminin algılanan bakım yükü ve bakım verici stresi üzerindeki etkisi
The effect of chatbot-supported nursing education on perceived care burden and caregiver stress in caregivers of stroke patients
- Tez No: 912182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BİLGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ÖZGÜR POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma inmeli hastaların bakım vericilerine uygulanan chatbot destekli hemşirelik eğitiminin algılanan bakım yükü ve bakım verici stresi üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma deneysel tipte randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin İnme ve Palyatif Bakım merkezlerine başvuran modifiye rankin skalasından 3-5 puan arasında alan inmeli hastaların bakım verenleri oluşturmuştur. Örneklemi ise 74 kişiden oluşmaktadır. Deney grubunda 40 kontrol grubunda 34 kişi ile çalışma yürütülmüştür. Hazırlanan hemşirelik eğitimi müdahale programının etkisi 4 hafta içinde ön ve son test alınarak iki ölçüm ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri tanıtıcı bilgi formu, bakım verme yükü ölçeği, depresyon, anksiyete, stres-21 ölçeği ve Lazarus stresle baş etme becerileri ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız t testi, bağımlı t testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma için etik kurul izni ve kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Bu araştırmada deney grubunda ve kontrol grubunda bakım yükünde değişme olmadığı belirlenmiştir. Deney grubunun anksiyete, stres ve depresyon puanları son teste göre anlamlı derecede düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca deney grubunun etkili baş etme becerileri son teste ön teste göre anlamlı derecede daha yüksek olarak belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmanın sonucunda“İnmeli Hastaların Bakım Vericilerine Uygulanan Chatbot Destekli Hemşirelik Eğitiminin”bakım verenlerde stres yönetme becerileri üzerinde etkili olabileceği söylenebilir
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effect of chatbot-supported nursing education on perceived caregiving burden and stress among caregivers of stroke patients. Materials and Methods: This randomized controlled trial included caregivers of stroke patients scoring 3–5 on the Modified Rankin Scale, admitted to the Stroke and Palliative Care Centers of Atatürk University in Erzurum. The sample comprised 74 participants, with 40 in the experimental group and 34 in the control group. The intervention consisted of a chatbot-supported nursing education program implemented over 4 weeks, with pre-test and post-test measurements. Data were collected using an introductory information form, the Caregiving Burden Scale, the Depression, Anxiety, and Stress Scale-21, and the Lazarus Stress Coping Skills Scale. Statistical analysis was performed using SPSS 22.0, employing descriptive statistics, chi-square tests, independent t-tests, paired t-tests, and logistic regression. Ethical and institutional approvals were obtained. Results: No significant change in caregiving burden was observed between the experimental and control groups. However, post-test results revealed significantly lower anxiety, stress, and depression scores in the experimental group compared to pre-test scores. Effective coping skills in the experimental group also showed a significant improvement in the post-test. Conclusion: Chatbot-supported nursing education appears to be effective in enhancing stress management skills among caregivers of stroke patients.