Lise öğrencilerinin spora yönelik tutumları ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between high school students' attitudes towards sports and stress coping styles
  1. Tez No: 912183
  2. Yazar: AKIN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin spora yönelik tutumları ve stresle başa çıkma tarzları arasında bulunan ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, lise düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmakta iken, araştırmanın örneklemini ise, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen, 353 lise düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu Şahin ve Durak (1995) tarafından geliştirilen Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Şentürk (2012) tarafından geliştirilen Spora Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerini toplanmadan önce, katılımcılara gönüllü onam formu imzalatılmış ve araştırmaya sadece gönüllü katılımcıların katılım göstermesi sağlanmıştır. Verilerin yüz yüze doldurulması sağlanarak ve ölçekler ile ilgili ön bilgilendirmeler yapılmıştır. Verilerin toplanmasının ardından veriler SPSS programına aktarılarak analizlerin yapılması sağlanmıştır. Verilerin normal dağılımını belirlemek amacıyla araştırmada kullanılan ölçeklerin alt boyutlarının basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmış ve değerlerin ±2 aralığında olduğu tespit edilmiştir ve verilerin normal dağılım gösterdiği kabul edilerek parametrik testler uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, lise öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzı ve spora yönelik tutumlarının bağımsız değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca spora yönelik tutum ile kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım alt boyutları arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunduğu, sosyal destek arama alt boyutu ile arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki bulunduğu; çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım ile spora yönelik tutum arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between high school students' attitudes toward sports and their coping styles for stress. The research employed a relational survey model, which is a quantitative research method. The population of the study consists of high school students, while the sample includes 353 students selected using a convenience sampling method. For data collection, the study utilized a Personal Information Form prepared by the researcher, the Coping Styles Scale developed by Şahin and Durak (1995), and the Attitude toward Sports Scale developed by Şentürk (2012). Before data collection, participants were asked to sign a voluntary consent form, ensuring that only willing participants took part in the study. Data were collected through face-toface administration of the scales, with prior information provided about the scales. After collecting the data, it was transferred to the SPSS program for analysis. To determine the normal distribution of the data, the kurtosis and skewness values of the sub-dimensions of the scales used in the study were examined, and it was found that the values fell within the ±2 range. Thus, the data were assumed to show a normal distribution, allowing for the application of parametric tests. The analyses revealed that high school students' coping styles for stress and their attitudes toward sports showed significant differences according to independent variables. Furthermore, a positive medium-level relationship was found between attitudes toward sports and the self-confident approach and optimistic approach sub-dimensions. A positive low-level relationship was identified between attitudes toward sports and the seeking social support sub-dimension, while a negative low-level relationship was found between attitudes toward sports and the helpless approach and submissive approach sub-dimensions.