Türkiye'de üniversitede görev yapan akademisyenlerde zihinsel iş yükü ile algılanan stres ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mental workload and perceived stress in academics working at universities in Turkey
  1. Tez No: 912205
  2. Yazar: GÜNER EKİN DEMİRTAŞ UÇKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de görev yapan akademisyenlerin zihinsel iş yükleri ve algılanan stresleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmış olup tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de üniversitelerde görev yapan 495 akademisyen oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“CarMen-Q Zihinsel İş Yükü Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma 15 Mayıs- 15 Aralık 2023 tarihleri arasında Türkiye'de görev yapan 495 akademisyen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan akademisyenler, Algılanan Stres Ölçeği'nden (ASÖ14) ortalama 27,37±7,92 puan, CarMen-Q Zihinsel İş Yükü Ölçeği'nden ortalama 3,67±0,61 puan almıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between mental workload and perceived stress of academics working in Turkey and is a descriptive and cross-sectional research. The sample of the research consisted of 495 academics working at universities in Turkey.“Personal Information Form”,“Perceived Stress Scale”and“CarMen-Q Mental Workload Scale”were used to collect data. The research was conducted with 495 academics working in Turkey between 15 May and 15 December 2023. Academicians participating in the study received an average of 27.37±7.92 points from the Perceived Stress Scale (PSS14) and an average of 3.67±0.61 points from the CarMen-Q Mental Workload Scale. Academicians; ASÖ14 score according to gender, institution quality, marital status, having children, field of science, title, administrative position, thinking about adequate and balanced nutrition, thinking about sleeping regularly, thinking about exercising regularly and receiving support for daily tasks.