Obezitesi olan hastalarda preoperatif ultrason kullanarak üst havayolunun değerlendirilmesi
Assessment of the upper airway using preoperative ultrasound in patients with obesity
  1. Tez No: 912221
  2. Yazar: FIRAT ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ERDEN, DR. ABDURRAHMAN TÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite ülkemizde ve tüm dünyada sıklığı giderek artmakta olan bir halk sağlığı sorunudur. Bu hasta grubuyla ameliyathanede ve rutin pratiğimizde daha fazla karşılaşmamız olasıdır. Obez hastalarda dil, damak, boyun çevresi ve farinkste aşırı adipoz doku birikimi gibi faktörlerden dolayı anestezi sırasında zor maske ventilasyonu ve zor laringoskopi ile karşılaşılabilmektedir. Ultrason potansiyel bir zor havayolu belirleyicisi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, obez hastalarda (VKİ≥35 kg/m2), USG ile cilt-trakea, cilt-vokal kord anterior kommisürü, cilt-epiglottis, cilt- hiyoid kemik seviyesinde, anterior servikal yumuşak doku kalınlığı ölçümünün zor entübasyon (Cormack-Lehane sınıflaması) ve zor maske ventilasyonu (Han skalası) ile korelasyonunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Genel anestezi altında elektif cerrahi geçirecek VKİ≥35 kg/m2, yaş>18, ASA I-III 72 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif değerlendirme sırasında hastaların cinsiyet, yaş, boy, kilo, VKİ, boyun çevresi, tiromental mesafe, sternomental mesafe ölçüldü. ASA fiziksel durum skoru ve STOP-BANG değerlendirildi. OSAS'ı olanlar ve CPAP cihazi kullananlar kaydedildi. Mallampati sınıflaması kaydedildi. Hastalara üst dudak ısırma testi yapılıp kaydedildi. Sonrasında hastalar supin ve koklama pozisyonunda baş ve boyun nötr olacak şekilde ultrasonla cilt-trakea, cilt-vokal kord anterior kommisürü, cilt-epiglottis, cilt- hiyoid kemik seviyesinde servikal yumuşak doku kalınlığı ölçüldü. Ölçümleri yapan anestezist dışında deneyimli bir anestezist tarafından hastalar zor maske ventilasyonunu değerlendirmek için Han skalası kullanıldı. Laringoskopi görüntüsü Cormack-Lehane sınıflaması ile değerlendirilip kaydedildi, ≥3 zor entübasyon olarak kabul edildi. Stile ve krikoid bası gerekip gerekmediği maske ventilasyonla Sp02
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is a growing public health issue both in our country and all over world. We are likely to encounter with obese patients more frequently in the operating room and in routine practice. Excessive adipose tissue accumulation in the tongue, palate, neck, pharynx and increased neck circumference may cause difficult mask ventilation and difficult laryngoscopy during anesthesia of obese patients. Ultrasound is used as a potential detector for difficult airway assessment. The aim of this study is to determine the correlation between ultrasound measurements of anterior cervical soft tissue thickness (skin-trachea, skin-vocal cord anterior commissure, skin-epiglottis, skin-hyoid bone), difficult intubation (Cormack-lehane classification) and difficult mask ventilation (Han scale) in obese patients (BMI ≥ 35 kg/m²). Material and Method: The study included 72 patients with BMI ≥ 35 kg/m², age >18 years, and ASA I-III, who were undergoing elective surgery under general anesthesia. During preoperative evaluation, the patients' gender, age, height, weight, BMI, neck circumference, thyromental distance, and sternomental distance were measured. The ASA physical status score and STOP-BANG scores were assessed. Patients with OSAS and those using CPAP were recorded. Mallampati classification was documented. The upper lip bite test was performed and recorded. Subsequently, patients were positioned in the supine and sniffing position with the head and neck in a neutral position. Cervical soft tissue thickness measurements were taken at skin-trachea, skin-vocal cord anterior commissure, skin-epiglottis, and skin-hyoid bone levels using ultrasound. Difficult mask ventilation was assessed using the Han scale by an experienced anesthesiologist other than the one performing the ultrasound. The laryngoscopic view was evaluated using the Cormack-lehane classification, with ≥3 considered as difficult intubation. The need for stylet or cricoid pressure, mask ventilation with SpO2