Diyabetik ketoasidoz tanılı hastalarda ötiroid hasta sendromu sıklığı,prognoz üzerine etkisi
Frequency of euthyroid patient syndrome in patients diagnosed with diabetic ketoacidos, and its effect on prognosis
  1. Tez No: 912224
  2. Yazar: İDİL SUN
  3. Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Diyabetik ketoasidoz önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Bu çalışmada, diyabetik ketoasidoz (DKA) tanılı hastalarda ötiroid hasta sendromu (ÖHS) sıklığını ve prognoz üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde diyabetik ketoasidoz tanısı ile 2009-2024 yılları arası yatırılan 16 yaş üstü 143 hasta dahil edilmiştir. Diyabetik ketoasidozlu hastaların laboratuvar sonuçları, hasta dosyaları, epikrizleri retrospektif taranarak ÖHS sıklığı ve prognoz üzerine etkisi incelenmiştir. Hastaların ÖHS varlığına göre iki grup oluşturulmuş olup mortalite, hastane yatış süresi ve yoğun bakım ünitesinde yatış süresi açısından karşılaştırıldı. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların %55.24'ünde ÖHS saptanmıştır. DKA'lı hastalarda mortalite %4.2 olup bunların %16.67'si ÖHS değildir. DKA'lı hastalarda mortalite saptanan grubun ÖHS yüzdesi %83.33 olup daha yüksek saptandı, ancak sonuç istatiksel olarak anlamlı değildi (p:0.157). Ybü yatışı (ÖHS olanların %88.46'sı, ÖHS olmayanların %11.54'ünün ybü yatışı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic ketoacidosis is an important cause of mortality and morbidity. The aim of this study was to investigate the prevalence of euthyroid patient syndrome (ESS) in patients with diabetic ketoacidosis (DKA) and its effects on prognosis. Materials and Methods: A total of 143 patients over the age of 16 who were hospitalized with the diagnosis of diabetic ketoacidosis in the Internal Medicine Clinic of Gaziaosmanpaşa Training and Research Hospital between 2009 and 2024 were included in our study. Laboratory results, patient files, and epicrises of patients with diabetic ketoacidosis were retrospectively reviewed to examine the effect on the frequency and prognosis of ESS. Two groups were formed according to the presence of ESS and were compared in terms of mortality, length of hospital stay and length of stay in the intensive care unit. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 21.0 program. Results: ESS was detected in %55.4 of the patients. Mortality in patients with DKA is %4.2, %16.67 of which are not PCD. The mortality rate of the group with DKA was 83.33%, which was higher, but the result was not statistically significant. (p:0.157).