Dorsoradial el bilek ağrılı hastalarda klinik ve ultrasonografik bulguların korelasyonu
Correlation of clinical and ultrasonographic findings in patients with dorsoradial wrist pain
  1. Tez No: 912238
  2. Yazar: MÜNTEHA İLKYAZ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÜNLÜ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Dorsoradial bölgede el bilek ağrısına neden olan patolojiler arasında başparmak karpometakarpal eklem osteoartriti, de Quervain (DQ) tendiniti, proksimal ve distal interseksiyon sendromları, süperfisiyel radial sinir nöropatisi, ganglion kistleri, osseöz patolojiler ve romatolojik hastalıklar yer almaktadır. Ancak bu patolojilerin ayırıcı tanısında provakatif testler yetersiz kalabilmektedir. Kas-iskelet sistemi ultrasonografisinin, bu tür durumlarda tanıya katkısı giderek artmaktadır. Bu patolojilerle en güçlü ilişkiyi gösteren ultrasonografi (USG) verileri konusunda literatürde fikir birliği sağlanamamıştır. Çalışmamızda dorsoradial el bileği ağrısı ile başvuran hastalarda USG incelemeleri sonucunda elde edilen parametreler ile klinik muayene testleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza Haziran 2024-Aralık 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 18-80 yaş arası, dorsoradial el bileği ağrısı olan hastalar dahil edildi. Travmatik osseöz patolojiler, romatolojik hastalıklar, eşlik eden santral ve periferik sinir sistemi patolojileri olan hastalar, son 3 ay içinde el bilek bölgesine enjeksiyon yapılmış hastalar ve fibromiyalji hastaları çalışma dışında bırakıldı. Hastaların demografik verileri, el grafileri ve fizik muayene bulguları ayrıntılı olarak incelenerek kaydedildi. Fizik muayenede başparmak ve el bileği eklem muayenesi, karpometakarpal eklemde hassasiyet varlığı, radial stiloidde ağrı varlığı, öğütme testi, subluksasyon relokasyon testi, Finkelstein testi, WHAT (wrist hyperflexion and abduction test-el bilek hiperfleksiyon ve abdüksiyon testi) testi, Eichoff testi yapıldı. Hastalar fizik muayene sonrasında kör bir araştırmacı tarafından USG ile değerlendirildi. Karpometakarpal (KMK) eklem, birinci ekstansör kompartman, proksimal ve distal interseksiyon bölgeleri ve süperfisiyel radial sinir (SRS) incelendi. İstatistiksel analizde KMK ve DQ tendiniti gruplarında kullanılan klinik testlerin ve USG parametrelerinin ayırt edici olup olmadığını değerlendirmek için lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pathologies causing dorsoradial wrist pain include thumb carpometacarpal joint osteoarthritis, De Quervain (DQ) tendinitis, proximal and distal intersection syndromes, superficial radial nerve neuropathy, ganglion cysts, osseous pathologies, and rheumatological diseases. However, provocative tests may be insufficient for the differential diagnosis of these conditions. The role of musculoskeletal ultrasonography (USG) in contributing to diagnosis in such cases is increasingly recognized. There is no consensus in the literature regarding the USG findings most strongly associated with these pathologies. Our study aimed to evaluate the relationship between USG parameters and clinical examination tests in patients presenting with dorsoradial wrist pain. Materials and Methods: Patients aged 18-80 years presenting with dorsoradial wrist pain to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between June 2024 and December 2024 were included in the study. Patients with traumatic osseous lesions, rheumatological diseases, concomitant central and peripheral nervous system pathologies, those who had received wrist injections within the past three months, and those diagnosed with fibromyalgia were excluded. Demographic data, wrist radiographs, and physical examination findings were meticulously recorded. Physical examination included thumb and wrist joint assessments, tenderness in the carpometacarpal joint, pain in the radial styloid, the grind test, the subluxation-relocation test, Finkelstein test, wrist hyperflexion and abduction test (WHAT) and Eichoff test. Patients were evaluated by an independent blinded researcher using USG. The carpometacarpal (CMC) joint, first extensor compartment, proximal and distal intersection regions, and superficial radial nerve (SRN) were examined. Statistical analysis employed binomial logistic regression to calculate the predictive risk of tests used in the CMC and DQ groups. Results: A total of 45 patients were included in the study. Clinical diagnoses showed that 57.8% (n=26) had Carpometacarpal joint arthritis, 35.6% (n=16) had DQ tendinitis, 2.2% (n=1) had proximal intersection syndrome, 2.2% (n=1) had distal intersection syndrome, and 2.2% (n=1) had ganglion cysts. According to logistic regression analysis, significant USG findings in the CMC arthritis group included cortical irregularity (OR: 25.5, 95% CI: 1.65–394.94, p=0.020) and moderate to severe osteophyte presence (OR: 14.53, 95% CI: 1.12–177.9, p=0.036).