18-49 yaş arası kadınların acil kontraseptif yöntemleri bilme ve uygulama durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and application status of emergency contraceptive methods of women between 18-49 years of age
  1. Tez No: 912239
  2. Yazar: TUĞBA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma, 18-49 yaş arası kadınların acil kontraseptif yöntemleri bilme ve uygulama durumlarını değerlendirmek amacıyla tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı bir tasarımda gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini 15.07.2024-15.09.2024 tarihleri arasında Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-49 yaş arasındaki kadınlar oluşturmuştur. İki aylık dönemde başvuran 18-49 yaş arası kadın sayısı 1132 olarak belirlenmiştir. Basit örnekleme hesabı ile katılımcı sayısı 267 bulunmuş olup, çalışmada 293 hastaya ulaşıldı. Araştırma verileri, 7 sorudan oluşan sosyodemografik soru formu, obstetrik özelliklerin sorgulandığı 4 soruluk form ve kadınların aile planlaması ve acil kontraseptif yöntem hakkındaki bilgi ve davranış durumlarını sorguladığımız 13 soruluk son bölüm ile sona ermektedir. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Değişkenler için sayı ve yüzde analizleri yapıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar Ki-Kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a single-center, cross-sectional, and descriptive study to evaluate the knowledge and practice of emergency contraceptive methods among women aged 18-49. Materials and Methods: The study population consisted of women aged 18-49 who visited Family Medicine outpatient clinics between July 15, 2024, and September 15, 2024. During this two-month period, the number of women aged 18-49 who visited the clinics was determined to be 1,132. Using simple random sampling, the sample size was calculated as 267, and the study was completed with 293 participants. Data were collected using a 7-item sociodemographic questionnaire, a 4-item pregnancy-related questionnaire, and a 14-item Emergency Contraceptive Methods questionnaire used in the study by Öner et al. (2016). Data were collected through face-to-face surveys and analyzed using the SPSS 22.0 software. Frequency and percentage analyses were performed for the variables.