Kronik bel ağrısı şikayeti ile başvuran 18-64 yaş hastalarda fonksiyon kaybı,anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi
Functional disability in patients aged 18-64 years presenting with chronic low back pain, evaluation of anxiety and depression
- Tez No: 912240
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırmada; bel ağrısı yaşadığını ifade eden (deney grubu) bireylerin, depresyon ve anksiyete seviyelerinin yaşamayanlara göre (kontrol grubu) anlamlı bir farklılık oluşturup/oluşturmadığı incelenmiştir. Bununla birlikte bel ağrısı yaşayan bireylerde ağrı şiddeti ile depresyon ve anksiyete seviyelerinin ilişkisinin ortaya konması da amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, Seyrantepe Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hakimliği'ne bağlı polikliniğe herhangi bir sebeple başvuran ve dâhil edilme kriterlerini taşıyan hastalara kontrol/deney grubu ayrımını yapmak üzere 3 ay ya da daha uzun süreyle kronik bel ağrısı yaşayıp/yaşamadıkları sorulacaktır. Bel ağrısı şikâyeti bulunan bireylere; Fonksiyonel Bel Ağrısı Ölçeği (FBAS), Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Tarama Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Vizüel Analog Skala (VAS) uygulanacaktır. Bel ağrısı şikayeti bulunmayan bireylere ise Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Tarama Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanacaktır. Yüz yüze sorulan sorulara ilişkin cevaplar dijitalleştirilecek ve ilgili yazılımlar yardımıyla analiz edilecektir. Bulgular: Çalışmaya 176 kişi katılmıştır. Kronik bel ağrısı ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, istihdam durumu, haneye giren aylık gelir arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study examined whether the depression and anxiety levels of individuals who stated that they had low back pain (experimental group) were significantly different from those who did not (control group). In addition, it was also aimed to reveal the relationship between pain severity and depression and anxiety levels in individuals who had low back pain. Materials and Methods: In the study, patients who apply to the polyclinic affiliated to the Seyrantepe Hamidiye Etfal Health Application and Research Center Family Judgeship for any reason and who meet the inclusion criteria will be asked whether they have chronic back pain for 3 months or longer in order to distinguish between control/experimental groups. Functional Back Pain Scale, Beck Depression Screening Scale for Primary Care, Beck Anxiety Scale and Visual Analog Scale (VAS) will be applied to individuals with back pain complaints. Beck Depression Screening Scale for Primary Care and Beck Anxiety Scale will be applied to individuals without back pain complaints. Answers to questions asked face to face will be digitalized and analyzed with the help of relevant software. Results: A total of 176 participants were included in the study.