Kronik bel ağrısı ile başvuran ve nöropatik ağrı saptanan 18-45 yaş arası çalışan bireylerde yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve kaygı durumunun değerlendirilmesi
Kronik bel ağrisi ile başvuran ve nöropatik ağri saptanan 18-45 yaş arasi çalişan bireylerde yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve kaygi durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 615275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Nöropatik ağrı toplumumuzda oldukça sık görülüp en sık bel ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkar. Nöropatik bel ağrısı ile ilgili yapılmış çalışmalar sıklıkla ileri yaş grubundadır. Bu çalışmada ana amacımız özellikle genç ve aktif çalışan hasta grubunda nöropatik bel ağrısı sıklığını değerlendirmek, ikinci amacımız ise nöropatik olan ve olmayan (nosiseptif) bel ağrılarında çalışma süresi, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve anksiyete düzeylerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı (22.05.2019/sayı no:76) alınan çalışmamıza Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Fizik Tedavi Polikliniklerine 15.06.2019-15.09.2019 tarihleri arasında kronik bel ağrısı (3 aydan uzun süreli) şikayetiyle başvuran en az bir yıldır aktif iş hayatı olan 83 gönüllü alındı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile nöropatik ağrı varlığını, yaşam kalitesini, anksiyete durumu ve uyku kalitesini değerlendirmek için LANSS, DN4, SF36, STAI-1 ve PUKİ ölçeklerini içeren yüz yüze bir anket oluşturuldu. Sonuçlar IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı ile değerlendirildi. Bulgular: 19-45 yaş arası (ort.yaş: 32,64±7 yıl), %47'si (n:39) kadın, %53'ü (n:44) erkek toplam 83 hastanın %50.6'sında kronik nöropatik bel ağrısı saptandı. Katılımcıların ortalama çalışma süresi 11,93 (±7,74) yıl ve çoğunluğu (%68,7) işçi meslek grubunda idi. Nöropatik ağrı olan ve olmayan gruplar arasında düşük gelir seviyesi (p=0,034) dışında sosyodemografik verilerde (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumları, boy, kilo, BKI, mesleklerin dağılım oranları, çalışma şekli; ayakta ya da oturarak) anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Low back pain is a major cause of morbidity in both developing and developed countries. Low back pain is very common in our society, causes deterioration in functional status and loss of labor. In addition, low back pain negatively affects the quality of life. Neuropathic pain is caused by the primary damage, dysfunction or indefinite impairment of the nervous system. Patients typically experience a distinct set of symptoms, such as burning and electrical-like sensations, stabbing type pain. The aim of our study is to determine the frequency of neuropathic low back pain in patients who have been actively working for at least 1 year and for which neuropathic pain is not expected as a young age and to compare the quality of life, sleep quality and anxiety levels in neuropathic and nociceptive low back pain. Materials and Metods: Meeting the study criteria, a total of 83 patients, applied with complaints of low back pain to the Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic between 15.06.2019-15.09.2019, were included in the study. The patients were informed. Volunteer patients were included in the study. Demographic features were recorded. LANSS, DN4, SF36, STAI-1 and PITTSBURG scales were used to evaluate the presence of neuropathic pain, quality of life, anxiety status, and sleep quality. The results were evaluated with IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program. Results: The study was conducted with a total of 83 cases, of which 39 (47%) were women and 44 (53%) were men, ranging in age from 19 to 45. Working for at least a year, two groups, 42 patient (%50.6) with neuropathic pain and 41 patient (%49.4) without neuropathic pain, were evaluated. The mean age of the patients was 32.64 ± 7 years. The average working time of patients is 11.93 (± 7.74) years. In terms of sociodemographic data (age, gender, marital status, educational status, height, weight, BMI, occupational distribution rates) and profession in standing or sitting, no significant difference was found between the pain groups with and without neuropathic pain, apart from income status (p = 0.034). The statistically significant difference (p = 0.034) in income level was particularly high in terms of presence of neuropathic pain.