2018-2023 yılları arasında hastanemiz çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniği'ne başvuran ve tüberküloz tedavisi alan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients seeking treatment for tuberculosis at our pediatric health clinic between 2018-2023
  1. Tez No: 912255
  2. Yazar: ZEHRA YAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Tüberküloz dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunlarından birisi olmaya devam etmektedir. Çocuk hasta grubunda erken tanı ve etkili tedavi tüberküloz ile mücadelede oldukça önem taşımaktadır. Tanıda temas öyküsü, tüberkülin deri testi (TDT) pozitifliği, mikrobiyolojik ve radyolojik bulguların varlığı değerlendirilmektedir. Çalışmamızda kliniğimizde tanı alıp tedavi gören tüberküloz hastalarının başvuru yılı, yaşı, cinsiyeti, laboratuvar ve radyolojik verileri, TDT sonuçları, kültür, PCR ve ARB sonuçları, tedavi rejimleri, hastalığın akciğer ve akciğer dışı yerleşim yerlerine göre dağılımı incelenerek tüberküloz hastalığının özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran, Ocak 2018 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında tüberküloz tedavisi alan 45 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması 116,73 ay olan 45 hasta (%57,78'i kız, %42,2'si erkek) değerlendirilmiştir. Hastaların yaş grubuna göre dağılımına bakıldığında en sık 12 yaş üzeri olan adolesan grupta hasta sayısı fazla saptanmıştır. Tanı alan hastaların %80'i aşılıdır. Hastaların %57,78'inde akciğer tutulumu, %42,2'sinde akciğer dışı tüberküloz tutulumu görülmektedir. Akciğer dışı tüberküloz tutulumlarından en sık %26,67 hastada lenf nodu tüberkülozu görülmektedir. Hastaların %71,1'ine BT çekilmiş ve çekilen BT'lerin %75'inde bulgu saptanmış olup en sık saptanan bulgu (%53,13) konsolidasyondur. Ortalama tedavi süresi 7,58 aydır. Tedavi süreleri değerlendirildiğinde, akciğer dışı tüberküloz tutulumu olan grubun tedavi süresi, akciğer tutulumu olan grupla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Tedavi alan hastaların %57,78'inde yan etki görülmüştür. Tartışma ve Sonuç: Çocuk yaş grubunda tüberküloz tanısında ve erken tedavisinde hekimin şüphesi büyük önem taşımaktadır. Toplumda tüberküloz vakalarının kontrol altına alınması için erişkin hastalar kadar çocuk hastaların da dikkatli değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Tuberculosis continues to be a significant health issue both globally and in Turkey. Early diagnosis and effective treatment are crucial in combating tuberculosis, especially in the pediatric patient group. Diagnosis involves evaluating the history of contact, the positivity of the tuberculin skin test (TST), and the presence of microbiological and radiological findings. In the present study, we aimed to determine the characteristics of tuberculosis by examining the year of admission, age, gender, laboratory and radiological data, TST results, culture, polymerase chain reaction (PCR) and acid-fast bacillus (ARB) results, treatment regimens, and the frequency of pulmonary and extrapulmonary localizations among tuberculosis patients who were diagnosed and treated in our clinic. Materials and Methods: Forty-five patients who were treated for tuberculosis at the University of Health Sciences Hamidiye International Medical Faculty Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Pediatric Health and Diseases Clinic between January 2018 and July 2023 were retrospectively evaluated. Results: The mean age of the patients was 116.73 months. Of the patients, 57.78% were female 42.2% and were male. The distribution by age group showed that the highest number of patients was in the adolescent group, aged over 12 years. Among the diagnosed patients, 80% had been vaccinated. Pulmonary involvement was observed in 57.78% of the patients, while extrapulmonary involvement was seen in 42.2%. Among the cases with extrapulmonary involvement, lymph node tuberculosis was the most common, observed in 26.67% of the patients. Computed tomography (CT) was performed on 71.1% of the patients, and findings of tuberculosis were detected in 75% of these CT scans, with consolidation being the most comm on finding, present in 53.13% of cases. The average duration of treatment was 7.58 months. When treatment durations were compared, it was found that cases with extrapulmonary involvement had statistically significantly longer treatment duration than the group with pulmonary involvement. Side effects were observed in 57.78% of the treated patients. Discussion and Conclusion: In the diagnosis and early treatment of tuberculosis in the pediatric age group, the physician's attentiveness and vigilance is xi of great importance. In order to control tuberculosis cases in the community, pediatric patients should be evaluated as carefully as adult patients.