Resim iş eğitimi lisans programi öğrencilerinin yaşam doyumlarinin yordayicilari olarak işsizlik kaygilarinin ve umut düzeylerinin incelenmesi
An Examination of unemployment anxiety and hope levels as predictors of life satisfaction of art education undergraduate program students
  1. Tez No: 912256
  2. Yazar: UMUT KOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Education and Training, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı Resim iş eğitimi lisans programı öğrencilerinin yaşam doyumlarının yordayıcıları olarak işsizlik kaygısı ve umut düzeylerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri işsizlik kaygısı ölçeği, sürekli umut ölçeği, yaşam doyumu ölçeği ve araştırmacılar tarafından geliştirilen kişisel bilgi formundan elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin üç farklı coğrafi bölgesindeki üç devlet üniversitesinde öğrenim gören 306 resim öğretmenliği öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 21.40 tır. Çalışma grubunun oluşturulmasında seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre resim öğretmenliği lisans programı öğrencilerinin yaşam doyumlarını, işsizlik kaygısı ve umut yaklaşık %31 oranında etkilemektedir. Bununla birlikte öğrencilerin yaşam doyumları, işsizlik kaygıları ve umut düzeyleri, cinsiyet, sınıf düzeyi, yaşanılan yerleşim yeri, iş tecrübesi ve algılanan gelir düzeyine göre incelenmiştir. Öğrencilerin, gelir düzeyine göre yaşam doyumu puanları, iş tecrübesi ve gelir düzeyine göre umut puanları, cinsiyete göre işsizlik kaygısı puanları istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmıştır. Araştırmanın bulguları alan yazın ışığında tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the levels of unemployment anxiety and hope as predictors of life satisfaction of undergraduate art education program students. In this direction, relational screening method, one of the quantitative research methods, was preferred in the study. The data of the study were obtained from unemployment anxiety scale, trait hope scale, life satisfaction scale and personal information form developed by the researchers. The study group consisted of 306 art education students studying at three state universities in three different geographical regions of Turkey. The average age of the study group was 21.40. Convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was preferred in the formation of the study group. Correlation analysis, multiple regression analysis, independent sample t test and one-way analysis of variance were used in the study. According to the results of the study, unemployment anxiety and hope affect the life satisfaction of art teaching undergraduate program students by approximately 31%. In addition, students' life satisfaction, unemployment anxiety and hope levels were analyzed according to gender, grade level, place of residence, work experience and perceived income level. The findings of the study were discussed in the light of the literature and various suggestions were presented.