Şırnak (İdil) yöresinde halk hekimliğinde kullanılanbitkiler ve kullanım alanları
Plants used in traditional medicine in İdil (Şirnak) and their application fields
- Tez No: 912287
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada; Şırnak İli İdil ilçesinde halk hekimliğinde kullanılan bitkilerin tespiti, kullanım amacı ve kullanım şeklinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2019 yılı vejetasyon döneminde İdil İlçesi'ne bağlı 1 belde ve 34 köyde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında 112 kaynak kişi ile görüşme yapılmıştır. Çalışma sonucunda 35 familyaya ait 79 bitki türünün tedavi amacıyla kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırma alanında kullanımı belirlenen bitkilerden en fazla taksona sahip ilk 7 familya sırası ile Rosaceae 10 (% 9.6), Asteraceae 9 (% 8.6), Lamiaceae 6 (% 5.7), Cucurbitaceae 6 (% 5.7), Solanaceae 4 (% 3.8), Malvaceae 4 (% 3.8), Fabaceae 4 (% 3.8) olarak belirlenmiştir. Tespit edilen bitkiler bilimsel olarak tanımlandıktan sonra yöresel adları, kullanım şekilleri ve dozu, uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the plants used in folk medicine in Şırnak (İdil) region. For this purpose, a survey was conducted in 2019 by going to 1 town and 34 villages in the region. In the survey study, 112 source people were interviewed. Plants used in folk medicine were determined and samples of these plants were collected. As a result of the research, it was determined that 79 plant species belonging to 35 families in the region are used in folk medicine. The first 7 families with the most taxa among the plants found to be used in the research area; Rosaceae 10 (9.6 %), Asteraceae 9 (8.6 %), Lamiaceae 6 (5.7 %), Cucurbitaceae 6 (5.7 %), Solanaceae 4 (3.8 %), Malvaceae. 4 (3.8 %), Fabaceae 4 (3.8 %). Information about the local names, usage patterns and doses of the plants detected, application times were compiled.