Bir edebî tür olarak Rûznâme ve Yusûf'un Rûznâmesi
Rûznâme as a literary genre and Yûsuf's Rûznâme
- Tez No: 912297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Yûsuf,“Rûznâme”ismini verdiği eserini klasik Türk edebiyatının şekillenmeye başladığı devir olan XV. yüzyılın ilk yarısında kaleme almış, eseri Receb 841 tarihinde [milâdî Aralık 1437/ Ocak 1438] tamamladığını belirtmiştir. Kendisinin ne zaman doğduğu ve öldüğü, nasıl bir aileye doğduğu, yaşarken ne iş veya işlerle meşgul olduğu hakkında eserde hiçbir bilgiye rastlanamadığı gibi, tezkireler, vekâyînâmeler, tevârihler ve çeşitli tabâkât metinleri tarandığı halde bu kaynaklarda da kendisine rastlanamamıştır. Eser II. Murad döneminde kaleme alınmış ve sebeb-i telif bölümünde padişah çokça övülmüştür. Şair, eseri insanlara yardımcı olması ve yol göstermesi için kaleme aldığını dile getirmiştir. Eser mesnevî nazım biçimiyle kaleme alınmış, bir noktasında nesir bir bölüm eklenmiş ve üzerinde bazı karalamalar yapılmıştır. Bu çalışmada Rûznâme Latin harflerine aktarılmış ve içerik yönünden incelenmiş, böylelikle melhame türüne yaklaşan rûznâme metinleriyle ilgili hâlihazırda yapılmış az sayıda çalışmaya bir yenisi eklenmiş ve eserlerinden biri daha önce incelenmemiş bir şair incelenmiştir. Bu incelemeyle, diğer birçok anlam ve kullanım alanından farklı olarak yeni bir“rûznâme”türünün daha geniş kapsamda araştırılması ve anlaşılması neticesinde literatüre katkıda bulunmak ümit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yûsuf wrote his work called“Rûznâme”in the first half of the 15th century, known as the period that Classical Turkish Literature began to take shape, and stated that he completed it in Rajab 841 [Gregorian December 1437/ January 1738]. No information can be found in the work about when he was born and died, what kind of family he was born into, what kind of job or jobs he engaged in while he was alive, and although tazkirahs, vekâyînâmes, tevârihs and various tabâkât texts were examined and he could not be found in these sources either. The work was written during the reign of Murad II and the sultan was highly praised in the first section (sebeb-i telif). The poet stated that he wrote the work to help and guide people. The work was written in mesnevî form, a prose section was added at one point and some scribbles were made on it. In this study, Rûznâme was translated into Latin letters and examined in terms of content, thus a new one was added to the very few studies already done on rûznâme texts that similar to the melhame genre, and a poet, one of whose works had not been examined before, was examined. With this review, it is hoped to contribute to the literature by researching and understanding a new type of“rûznâme”in a wider scope, unlike many other areas of meaning and usage.