Understanding the Afghan irregular migrants in Turkey: A case study on migration paths, circumstances, and future plans of Afghan agricultural workers in rural areas
Türkiye'deki Afgan düzensiz göçmenleri anlamak: Kırsal kesimlerdeki Afgan tarım işçilerinin göç yolları, koşulları ve gelecek planları üzerine bir vaka analizi
- Tez No: 912321
- Danışmanlar: PROF. DR. ENZO COLOMBO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Università degli Studi di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, özellikle kırsal tarım işçilerine odaklanarak, Türkiye'ye yönelik son dönemdeki Afgan düzensiz göç akışlarını incelemektedir. Afgan göçmenlerin bireysel bakış açılarını dinleyerek göç yollarını, yaşam durumlarını ve gelecek planlarını anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, hikayelerini sergileyerek ve uygulamalarını teorik ve pratik perspektiflerden analiz ederek teori ve pratiği birleştirmek için tasarlanmıştır. Bu bağlamda saha çalışması, Türkiye'nin kırsal bölgelerindeki Afgan işçiler ve onların işverenlerinden bazıları ile gerçekleştirilen 15 derinlemesine görüşmeye dayanmaktadır. Veriler ayrıca daha kapsamlı bir bakış açısı sağlamak amacıyla mevcut önceki çalışmalar ve hükümet uygulamalarıyla da zenginleştirilmiştir. Araştırmada dört temel bulgu sunulmaktadır; (a) daha iyi ekonomik fırsatlara ulaşmanın kolaylığı, Türkiye'ye göç kararının temel nedenidir, (b) yasadışı göç, çoğu için tek olmasa da en kolay ve erişilebilir seçenek olduğundan tercih edilmektedir, (c) ) kültürel yakınlık hem iş bulmaya hem de daha iyi bir yaşam tarzı sürdürmede çok önemli bir rol oynamaktadır ve (d) kendi ülkelerine dönmeye yönelik gelecek planları bireysel hikayeye bağlı olarak önemli ölçüde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the recent Afghan irregular migration flows to Turkey with a specific focus on agricultural workers in rural areas. It aims to understand the migration paths, living situations and future plans of Afghan migrants by listening their individual perspectives. The research is designed in a way that combines theory and practice by showcasing their stories and analyzing their practices with theoretical and practical perspectives. In this regard, the fieldwork is established upon 15 in-depth interviews conducted with Afghan workers and some of their employers in rural Turkey. The data was also enriched with current previous studies and government practices to provide a more complete perspective. The study presents four core findings that are; (a) ease of reaching out to better economic opportunities stand as the core reason for the decision of migration to Turkey, (b) illegal migration is preferred since it is the easiest and the most accessible choice for most of them if not the only one, (c) cultural proximity plays a crucial role both in finding a job and sustaining a better lifestyle, and (d) the future plans for returning back to their home country vary significantly depending on the individual story.