Sağlık iletişimi yöntemi olarak sosyal pazarlamanın kullanımı ve uygulamaları: Türkiye'de HIV/AIDS'in sağlık inanç modeli çerçevesinde ele alınması
As health communication social marketing usage and applications: Approach to HIV / AIDS in Turkey pursuant to health belief model
- Tez No: 508230
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sosyal pazarlama, geleneksel pazarlama tanımına ek olarak, toplumsal paydaşlara hitap etme, toplum içi ortaklıkları geliştirme, verilecek hizmetin konusuyla ilgili politikaları oluşturmaya ve yaygınlaştırmaya destek olma stratejilerini ve söz konusu projeye ek fon kaynaklarının sağlanması için gerekli faaliyetlerin üretilmesini içeren bir süreçtir. Bu yaklaşımda sosyal pazarlama bir satış ya da reklam kampanyası değil, hedeflediği kitleye ve temel soruna göre, davranış değişikliği hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu tez çalışması, sivil toplum kuruluşlarının HIV odaklı sosyal pazarlama kampanyalarını ve yaklaşımlarına odaklanmaktadır. HIV özelinde dünyadan ve Türkiye'den farklı kampanya örnekleriyle sosyal pazarlama uygulamalarındaki farklılıklara yer verilip, Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının sağlık iletişimi, sosyal pazarlama yöntemi olarak, sağlık inanç modelini ne denli kullandıklarını ve bu modelin davranış değişikliği yaratma gücünün hâlâ geçerliliğini koruyup korumadığını araştırmaktadır. Tez çalışması, iki temel araştırma sorusunda yola çıkarak çerçevelenmiştir: Sivil toplum kuruluşları AIDS/HIV'den korunmak için, uyguladıkları sosyal pazarlama yöntemleriyle gerekli davranış değişikliği yaratacak etkiyi sağlayabilmekte midir? Sağlık inanç modeline göre, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün uyguladığı yöntemler kişileri kondom kullanmaya teşvik etmekte midir?
Özet (Çeviri)
Social marketing is a process that involves all what is covered by the very definition of traditional marketing, plus strategies for addressing social stakeholders, encouraging and improving social partnerships, and establishing and extending policies on services to be offered and conduct of activities necessary for reassuring sources of funding to the projects of concern. This approach, in turn, is one that intends a change in behaviour, depending on the target group and major problem and not a social marketing or sales or publicity campaign. This thesis study concentrates on social marketing campaigns and approaches of NGOs focusing around HIV. It investigates whether or not, and if positive, to what extent the NGOs of Turkey employ the Health Belief Model as a tool for communicating on health and social marketing, and if, this model retains the power and capacity to make changes in behavioural patterns among members of the society, with proper inclusion of differences in social marketing practices based on different campaign examples from the world and Turkey, within the refined context of HIV. The study is framed around the following two questions of basic research: Do NGOs succeed in delivering the impact that is supposed to cause a behavioural change as expected through the social marketing techniques they already have adopted and been implementing to prevent and detect AIDS/HIV? Do the methods adopted and followed by NGOs and private sector organisations according to the Health Belief Model encourage people to use condoms?