Parallel proceedings in international investment treaty arbitration
Uluslararasi yatirim tahkiminde paralel davalar
  1. Tez No: 912359
  2. Yazar: ESRA YILDIZ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. NORAH GALLAGHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez uluslararası yatırım tahkiminin güncel sorunu olan paralel davaların nedenini araştırıp, bu sorunu azaltmak için çözüm önerileri sunmaktadır. İkili yatırım anlaşmalarının yaygınlaşması ile beraber bu anlaşmalarda bulunan şemsiye klozlarının hakem heyetleri tarafından geniş yorumlanması ve şirketlerin birden fazla tabiiyetinin olması paralel dava sorununu ortaya çıkarmaktadır.Paralel dava sorunu aslen yasal karmaşaya sebep olması sebebiyle hem zaman hem de para kaybına yol açmaktadır. Her ne kadar res judicata ve lis pendens ilkelerinin uygulanma alanı olsa da hakem heyetleri bu ilkeleri farklı yorumlandığı için paralel dava sorununa çözüm getirilememiştir. Bu nedenle feragat, estoppel, birleştirme ve katılma gibi bazı iç hukuk yöntemlerinin çözüm olabileceği düşünülmektedir. Ancak sorunu temelden çözmenin yolu ikili yatırım anlaşmalarının revize edilmesidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the origins of the contemporary issue of parallel proceedings and the remedies to reduce its prevalence in international investment treaty arbitration. Since the proliferation of bilateral investment treaties (BITs), the risk of parallel proceedings has occurred due to the use of corporate nationality and the wide-ranging interpretation of the umbrella clause in the international investment field. This issue is damaging as it wastes time, money, and, because of the conflicting awards that arise, it also creates legal uncertainty. Although the international principles of lis pendens and res judicata have been applied to parallel proceedings, they are not adequate to preclude the risk owing to the fact that arbitral tribunals interpret them differently. Therefore, some domestic remedies have been recommended such as waiver, estoppels, consolidation and joinder, however, they have problems as well. In order to resolve the issue BITs themselves will need to be revised.