Degradation of adhesive joints on mild steel
Düşük karbonlu çelikle yapılan yapıştırıcı bağlantılarının bozunması
- Tez No: 912360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAVEL SVANDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Pardubice
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, bağlantı yerlerinin mukavemeti ile yapıştırıcı ve yapıştırılan malzemenin özellikleri arasındaki ilişkiyi inclemektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için, mevcut çalışma, yapışkan bağlantı ek yerleriyle ilgili dört ana hedef tarafından yönlendirilmiştir. Sonuçlara göre, yüzey işlemleri, yüzeyin pürüzlendirilmesi yoluyla pozitif etkiler veya daha yüksek yapışma ile geliştirilmiştir. Yüzeyin ıslanabilirliğindeki iyileşme, ölçülen temas açıları ile gösterilmiş ve bu değerler, yapışma mukavemetini hesaplamak için yüzey enerjisi değerleriyle eşleştirilmiştir. Tek geçişli ek yerleri için yapılan statik çekme testi sonuçları neticesinde, asit ile aşındırılmış ve zımparalanmış yüzey işlemlerine sahip ek yerlerinin en yüksek kayma mukavemetine (14,4 MPa) sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, hazırlanan ek yerlerinin dayanıklılığı söz konusu olduğunda, zımparalanmış yüzey işlemlerine sahip ek yerlerinin en iyi performansı gösterdiği ve yaşlanma nedeniyle ara yüzey bölgesinde herhangi bir görsel hasar belirtisi göstermediği tespit edilmiştir. Yaşlanma testi sonuçlarına göre, tek geçişli ek yerlerinin yaşlanma mekanizması için kesin bir zaman dilimini belirlemek zor görünmektedir. Ancak, çizik testi, tek geçişli ek yerlerinin yaşlanmasına kıyasla kısa vadede hasar sonuçları elde edebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to find a relationship between the strength of adhesive joints and the material properties of adherend and adhesive. In order to achieve this, the current study is motivated by four main objectives for adhesively bonded joints. According to the results, the surface treatments were enhanced with positive influences or greater adhesion by means of roughening of the surface. The improved wettability of the surface is displayed by measured contact angles, and these values are equated with surface energy values to calculate adhesion strength. As a consequence of static tensile test results for single lap joints, acid etched plus sanded treatment joints are observed to have the highest shear strength of single lap joints (14.4 MPa). However, in the case of the durability of prepared joint samples, sanded treated joints are shown to have the best performance and do not indicate any visual signs of failure in the interfacial zone due to ageing. As a result of an ageing test, it seems difficult to determine an exact time period for the ageing mechanism of single lap joints, whereas a scratch test may acquire failure results over the short term, compared to the ageing of single lap joints.