Franchise alanın rekabet yasağı
Franchisee's non-competition
- Tez No: 912393
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Franchise sözleşmesi, günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Türk mevzuatında düzenlenmemiş olan bu sözleşme, birden fazla sözleşmeye ait unsurları içermesi sebebi ile diğer bazı sözleşmelerle de benzerlik gösterir. Franchise sözleşmesinin taraflarının birtakım hak ve yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülüklerden biri de, franchise alanın rekabet yasağıdır. Buna franchise alanın rekabet etmeme yükümlülüğü de denilebilir. Franchise sözleşmesi devam ederken franchise alanın rekabet yasağı, özen ve sadakat yükümlülüğünün bir görünümüdür. Bununla birlikte yapılacak bir anlaşma ile franchise alana franchise sözleşmesi sonrası dönem için rekabet yasağının belirlenip belirlenemeyeceği hususu, incelenmeye değer bir diğer konudur. Yargı kararlarına da yansıyan bu yöndeki anlaşmaların geçerli olup olmayacağı ve geçerli olduklarının kabulü halinde sınırının ne olması gerektiği hususları, uygulamada birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, acentelik sözleşmesi sonrası için acente ile yapılan rekabet yasağı anlaşmalarına ilişkin hükümlerin değerlendirilmesi de gerekmektedir. Bu bakımdan franchise alanın rekabet yasağı, sözleşme devam ederken gündeme gelebilen rekabet yasağı ve sözleşme sonrası döneme ilişkin rekabet yasağı olmak üzere ayrı ayrı incelenmelidir. Çalışmamız üç kısımdan oluşacaktır. Çalışmamızın ilk kısmında franchise sözleşmesi hakkında genel bilgilere yer verilmeye çalışılacaktır. İkinci kısımda franchise alanın rekabet yasağı; sözleşme devam ederken gündeme gelen rekabet yasağı ve sözleşme sonrası rekabet yasağı olarak incelenecektir. Çalışmamızın üçüncü kısmında ise rekabet yasağının ihlal edilmesinin sonuçlarına ve sona ermesine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Franchise agreements've become quite widespread today. This agreement, which isn't regulated in Turkish legislation, is similar to some other agreements because it contains elements belonging to more than one agreement. The parties to the franchise agreement've certain rights and obligations. One of these obligations is the franchisee's-non-competition-ban. This can also be called the franchisee's-non-competition-obligation. While the franchise agreement continues, the franchisee's-non-competition-ban is a manifestation of the duty of care and loyalty. However, whether or not a non-competition-ban can be determined for the franchisee for the period after the franchise agreement with an agreement to be made is another issue worth examining. The issues of whether such agreements, which're also reflected in judicial decisions, will be valid and what the limit should be if they're accepted as valid, bring about certain problems in practice. In this context, it's also necessary to evaluate the provisions regarding non-competition agreements made with the agency after the agency agreement. In this respect, the franchisee's-non-competition-ban, the non-competition-ban that may come up while the agreement continues, and the non-competition-ban related to the period after the agreement should be examined separately. Our study'll consist of three parts. In the first part of our study, we'll try to provide general information about the franchise agreement. In the second part, the franchisee's-non-competition-prohibition'll be examined as the non-competition-prohibition that comes into question while the contract is ongoing and the non-competition-prohibition after the contract. In the third part of our study, the consequences of violating the non-competition-prohibition and its termination'll be discussed.