Diyabetli hastalarda median sinirinultrasonografik olarak değerlendirilmesi vekontrol grubuyla karşılaştırılması
Ultrasonographic evaluation of the median nerve in diabetic patients and comparison with the control group
- Tez No: 912396
- Danışmanlar: DR. GÜL TUĞBA BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı ultrasonografinin (USG) karpal tünel sendromundaki (KTS) tanı değerini ve hangi USG parametrelerinin KTS tanısında yol gösterici olduğunu saptamaktır. İkincil amacımız ise diyabetle ilişkili bazı faktörlerin [hemoglobin A1c (HbA1c), hastalık süresi] USG'ye median sinir üzerinden yansımasını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Amerikan Nöroloji Akademisi Klinik KTS Tanı Kriterlerine göre bilateral KTS tanısı almış, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Diyabet Tanı ve Tedavi Kılavuzuna göre ise diyabet tanısı konmuş 18-65 yaş arası 65 hasta ve kontrol grubunda ise bilinen kronik hastalığı olmayan yaş ve cinsiyet olarak çalışma grubuyla korele 34 sağlıklı erişkin dahil edilmiştir. Prospektif kesitsel kontrollü olarak kurgulanan çalışmamızda hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, dominant el, (sağ-sol), boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ)), son üç ay içinde bakılan HbA1c düzeyleri, diyabet tanı süreleri kaydedildi. Katılımcıların belirlenen anatomik landmarklara göre her iki ekstremite için karpal tünel inlet (CTI), karpal tünel outlet (CTO), forearm kesit alanları, median sinir düzleşme oranları USG ölçümleri ile hesaplandı. Elde edilen bu verilerin anlamlılığı vaka ile kontrol grubu arasındaki kıyasla araştırılmakla beraber vaka grubu içerisinde HbA1c ve hastalık sürelerine göre de istatistiksel karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Kontrol ve vaka grupları arasında yaş, cinsiyet dağılımı, boy-kilo değerleri, dominant taraf verileri anlamlı farklılık göstermemiştir. Vaka grubunun VKİ değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksekti. Vaka grubunun bilateral CTI, CTO, forearm kesit alanı, CTI kısa ve uzun aks değerleri, CTI/forearm, CTO/forearm oranları kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. HbA1c ≥6.5 olan grupta bilateral CTI, CTO, forearm kesit alanı ve CTI kısa aks değeri HbA1c
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to determine the diagnostic value of ultrasonography (USG) in carpal tunnel syndrome (CTS) and to identify which USG parameters are indicative for the diagnosis of CTS. Our secondary aim is to investigate the impact of certain diabetes-related factors (such as hemoglobin A1c [HbA1c] levels and disease duration) on the median nerve as assessed by USG. Materials and Methods: This study included 65 patients aged 18-65 years who were diagnosed with bilateral carpal tunnel syndrome (CTS) according to the American Academy of Neurology Clinical CTS Diagnostic Criteria, and diagnosed with diabetes according to the Turkish Endocrinology and Metabolism Society's Diabetes Diagnosis and Treatment Guidelines. The control group consisted of 34 healthy adults with no known chronic diseases, matched for age and gender with the study group. In this prospective cross-sectional controlled study, the demographic data of the patients (age, gender, dominant hand [right-left], height, weight, body mass index [BMI]), HbA1c levels measured in the last three months, and the duration of diabetes diagnosis were recorded. Ultrasonographic measurements were performed for both extremities, assessing the carpal tunnel inlet (CTI), carpal tunnel outlet (CTO), forearm cross-sectional areas, and median nerve flattening ratios at specific anatomical landmarks. The significance of these findings was investigated by comparing the data between the case and control groups, and within the case group based on HbA1c levels and the duration of diabetes, with statistical comparisons made accordingly. Results: There were no significant differences between the control and case groups in terms of age, gender distribution, height, weight, and dominant hand data. However, the BMI value of the case group was significantly higher than that of the control group. Bilateral CTI (carpal tunnel inlet), CTO (carpal tunnel outlet), forearm cross-sectional area, CTI short and long axis values, as well as CTI/forearm and CTO/forearm ratios, were found to be significantly higher in the case group compared to the control group. In the group with HbA1c ≥6.5, bilateral CTI, CTO, forearm cross- sectional area, and CTI short axis values were significantly higher than in the group with HbA1c