Siber mobbingin iş tatmini üzerindeki etkisi
The Effect of cyber mobbing on job satisfaction
  1. Tez No: 912404
  2. Yazar: SEHER GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın temel amacı, çalışanların siber mobbinge maruz kalmaları sonucu iş tatmin seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaçla mevcut araştırma; nispeten yeni bir kavram olan siber mobbing ve iş tatmini değişkenleri ele alarak ilgili alana katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmada Erzurum iline bağlı kamu kurumlarında çalışan 407 işgörenden anket tekniği ile veri toplanmıştır. Bu veriler SPSS ve AMOS programları ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma modelinde siber mobbing, siber mobinge neden olan faktörler ve siber mobing eylemleri bağımsız değişken, iş tatmini ise bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre siber mobbingin iş tatmini üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of cyber-mobbing on the job satisfaction levels of employees. Based on this purpose, it is expected to contribute to the relevant field by tackling the variables of job satisfaction and cyber-mobbing as a relatively new concept. In this study, , the data were collected from 407 employees working in public institutions in Erzurum through a survey and analyzed by using SPSS and AMOS software. In the analysis, independent variables were cyber mobbing, factors causing cyber mobbing, and cyber mobbing actions while job satisfaction was dependent variable. As a result, the study showed that there was a significant negative correlation between cyber mobbing and job satisfaction.