Çocuklarda pes planusun alt ekstremite biyomekaniği üzerine etkileri
Effects of pes planus on the lower extremity biomechanics in children
- Tez No: 912444
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, 6-10 yaş arası pes planuslu çocuklarla yine aynı yaş grubunda normal ayak yapısına sahip çocukların alt ekstremite biyomekaniksel değişikliklerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Materyal ve metod: Randomize olarak tasarlanan bu çalışmanın evrenini Fizik Tedavi polikliniğine başvuran pes planus tanısı almış çocuklar, kontrol grubunu sağlıklı çocuklar oluşturdu. Çalışma grubunda 23 pes planus tanılı çocuk, kontrol grubunda 20 normal ayak yapısına sahip çocuk incelendi. Harris tabakası ile ayak izi bakıldı. CSİ, kas kuvveti, kas kısalıkları, pelvik inklinasyon açısı, femoral anteversiyon analizi için kalça internal rotasyon açısı ve Q açısı, tibial torsiyon analizi için uyluk-ayak açısı, APİ-6, Beighton skoru ve PTTD değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to investigate the lower extremity biomechanical changes in children with pes planus between the ages of 6 and 10 and in children in the same age group with normal foot structure. Material and method: The universe of this randomized study consisted of 23 children diagnosed with pes planus and 20 healthy children who applied to the Physical Therapy outpatient clinic. Footprints were examined with Harris mat. CSI, muscle strength, muscle shortness, pelvic inclination angle, hip internal rotation angle and Q angle for femoral anteversion, thigh-foot angle, API-6, Beighton score and PTTD were evaluated.