The predictors of attitudes toward sexist humor in Türkiye: Ambivalent sexism, humor styles, cavalier humor beliefs, and feminist identification
Türkiye'de cinsiyetçi mizaha yönelik tutumların yordayıcıları: Çelişik duygulu cinsiyetçilik, mizah tarzları, vurdumduymaz mizah inançları ve feminist kimliklenme
- Tez No: 912445
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Cinsiyetçi mizah günlük yaşamın bir parçasıdır ve farklı sosyal ve psikolojik faktörlerle ilişkilidir. Bu tez, Türkiye'de bireylerin cinsiyetçi mizaha yönelik tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çelişik duygulu cinsiyetçiliğin, mizah tarzlarının, vurdumduymaz mizah inançlarının, feminist kimliklenmenin ve cinsiyetin cinsiyetçi mizaha yönelik tutumları ne ölçüde yordadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Cinsiyetçi mizaha dair herhangi bir ölçek olmadığından, bu tez kapsamında yeni bir ölçek de geliştirilmiştir. 351 katılımcı farklı ölçekleri doldurmuş ve şu soruları yanıtlamıştır: Cinsiyetçi Mizaha Yönelik Tutumlar Ölçeği, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Feminist Kimliklenme Ölçeği, Vurdumduymaz Mizah İnançları Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği, cinsiyet çağrışım sorusu ve demografik form. İlk olarak faktör analizi, cinsiyetçi mizaha dair tutumların iki faktörden oluştuğunu ortaya koymuştur; cinsiyetçi mizaha yönelik pozitif tutumlar ve cinsiyetçi mizaha yönelik negatif tutumlar. Ayrıca, cinsiyet farkı sonuçları, erkeklerin kadınlara kıyasla, cinsiyetçi mizaha yönelik pozitif tutumlarının daha yüksek ve cinsiyetçi mizaha yönelik negatif tutumlarının daha düşük olduğunu göstermiştir fakat regresyon sonuçlarına göre cinsiyet, cinsiyetçi mizaha yönelik tutumları yordamamaktadır. Buna ek olarak, hiyerarşik regresyon analizleri, cinsiyetçi mizaha yönelik pozitif tutumların; vurdumduymaz mizah inançları, saldırgan mizah, kendini yıkıcı mizah ve düşmanca cinsiyetçilik tarafından pozitif yönde, korumacı cinsiyetçilik tarafından ise negatif yönde yordandığını göstermiştir. Buna ek olarak, cinsiyetçi mizaha yönelik negatif tutumlar; mizah içeriklerini takip etme sıklığı, vurdumduymaz mizah inançları, saldırgan mizah ve katılımcı mizah tarafından negatif yönde yordanmaktadır. Öte yandan, kendini geliştirici mizah, korumacı cinsiyetçilik ve feminist kimliklenme, cinsiyetçi mizaha yönelik negatif tutumları pozitif yönde yordayan faktörler arasında yer almaktadır. Son olarak, çalışmanın sonuçları mevcut literatürle karşılaştırılarak tartışılmış, güçlü yönleri, sınırlılıkları bildirilmiş ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sexist humor is a part of everyday life and is related to different social and psychological factors. This thesis aims to investigate individuals' attitudes toward sexist humor in Türkiye. Moreover, it aims to examine whether ambivalent sexism, humor styles, cavalier humor beliefs, feminist identification, and gender predict attitudes toward sexist humor. Since no existing scale measured attitudes toward sexist humor, a new scale was developed as part of this thesis. Therefore, 351 participants completed different scales and responded to questions: Attitudes Toward Sexist Humor Scale, Ambivalent Sexism Scale, Feminist Identification Scale, Cavalier Humor Beliefs Scale, Humor Styles Scale, gender connotation question, and demographic form. Firstly, the factor analysis revealed that there were two factors for attitudes toward sexist humor, namely positive attitudes toward sexist humor and negative attitudes toward sexist humor. Further, the results of the gender difference showed that men have more positive and less negative attitudes toward sexist humor compared to women but gender does not predict attitudes toward sexist humor in the regression. Moreover, hierarchical regression analyses revealed that cavalier humor beliefs, aggressive humor, self-defeating humor, hostile sexism positively, and only benevolent sexism negatively predict positive attitudes toward sexist humor. Also, humorous content following frequency, cavalier humor beliefs, aggressive humor, and affiliative humor negatively predict negative attitudes toward sexist humor. However, self-enhancing humor, benevolent sexism, and feminist identification positively predict negative attitudes toward sexist humor. Lastly, the findings were discussed with the existing literature, and the strengths, limitations, and recommendations for future research were provided.