Sinoviyal sarkoma'nın tedavisi
Treatment of synovial sarcoma
  1. Tez No: 91246
  2. Yazar: TAHSİN B. BEYZADEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET 1971-1999 yılları arasında öpere edilmiş 44 Sinoviyal Sarkoma olgusu incelenmiştir. 29 hasta ilk kez kliniğimize başvurmuş iken, 15 hasta nüks nedeniyle öpere edilmiştir. 8 hastaya yalnız cerrahi, 9 hastaya cerrahi ve postoperatif Radyoterapi, 27 olguya ise, Neoadjuvant Kemoterapi, Radyoterapi ve Cerrahi uygulanmıştır. Nüksle başvuranlardan 3 'üne, primer hastaların 2' sine ampütasyon, diğerlerine ekstremite kurtarıcı cerrahi yapılmıştır. Ortalama 47 aylık takip sonrasında, ilk tedavisi tarafımızdan düzenlenen 29 hastadan 3'ünde, nüksle başvuran 15 hastadan 2'sinde nüks görüldü. Neoadjuvant tedavi alan hastaların diğer gruplara göre sağkalım ve metastazsız sürelerinin daha uzun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 44 Synovial Sarcoma cases were evaluated. 8 had only surgery, 9 had surgery and postoperative Radiotherapy while the remaining 27 had Neoadjuvant Chemotherapy with Radiotherapy and surgery. 15 of the patients had been operated before and had local recurrence. 29 of the patients were primarly operated by us. 3 of 29 and 2 of 1 5 had local recurrences. Mean follow-up time is 47 months. Follow-up of NED patients is 65 ( 10 - 132 ) months. We think, the treatment modality for high grade soft tissue sarcomas is Neoadjuvant Chemotherapy with Radiotherapy and surgery.