4857 sayılı Kanuna göre fazla çalışma
Excessive work according to Law No. 4857
  1. Tez No: 534930
  2. Yazar: ZEYNEP EZGİ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çalışma süresi, iş sözleşmesinin esaslı unsurlarındandır ve işçi ve işveren arasındaki temel sorunlardan biridir. Ülkemizde çalışma süreleriyle ilgili olarak birden fazla tez çalışması yapılmıştır. Bu çalışma ise, fazla çalışma ve 4857 sayılı Kanunda çalışma sürelerini düzenleyen bazı hükümler ile sınırlı tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı, çalışma süresinin düzenlenmesine ilişkin yasa hükümlerini fazla çalışmayla bağlantısı içinde incelemek, fiili olarak fazla çalışma teşkil ettiği halde, yasada farklı hukuki temele oturtularak farklı sonuçlar bağlanan uygulamaları ele almak, çalışma süresinin konumlandırılışı açısından özellik arz eden ve normal düzenden ayrılan gece çalışması, kısa çalışma ve telafi çalışması gibi düzenlemeleri ve doğal olarak fazla çalışmanın kendisini incelemektir. Fazla çalışma ve fazla sürelere çalışmadan bahsedebilmek için her şeyden önce sınırlandırılmış bir çalışma süresi gereklidir. Çünkü sınırlandırılmış süre, işçinin sağlığı ve güvenliği ile yakından ilişkilidir. 1475 sayılı İş Kanunu çalışma süreleri açısından katı düzenlemeler içermekteydi. 4857 sayılı İş Kanunu ise esnek çalışma ilkeleri ile büyük değişiklikler ve yenilikler getirmiştir. Fazla sürelerle çalışma, kısa çalışma, telafi çalışması, kısmi süreli çalışma gibi yeni kavramlarla haftalık çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine farklı bir şekilde dağıtılması ile yoğunlaştırılmış iş haftası ve denkleştirme imkânı getirilmiştir. Bu çalışmada çalışma sürelerinin denkleştirilmesinin ve çalışma sürelerinin haftanın günlerine farklı şekilde dağıtılmasının fazla çalışma konusuna etkisi, fazla sürelerle çalışma kavramı, fazla çalışma ücreti yerine serbest zaman kullanma hakkı gibi yeni düzenlemeler ele alınarak fazla çalışma ve fazla çalışma ücreti anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working hours is essential parts of labor contracts and one of the basic promblems between employee and employer. There has been more than one thesis related to working hours in our country.But This dissertation is limited with extra working and some provision which regulate working hours in law no 4857. Aim of this thesis is to examine the laws provisions which are about arrangement of working hours in connection with extra working , to obtain different conclusions based on different judicial basis although it forms an extra working actually and to analyze night working, short working and compensation working which are apart from normal system and showing a speciality in terms of position of working hour and normally to examine extra working itself as well. In order to mention extra working and working with long hours it is required a period of limited working at first. because limited period is closely related to health and security of laborer.Whereas Law no 1475 has had strict regulations in terms of working hours, law no 4857 leads to flexible working principles , important innovations and alterations. With new terms such as working with long hours, short working and compensation working , working hours in a week has distributed differently to working days of a week and thus attaining a intensive work week and balance In this study, how equation of working hours and distrubution of working hours differently during a week effects working hours and trying to explain extra working and wage of extra working by dealing new regulations like free time using instead of the term working long hours and overtime pay.