Üst ekstremite periferik sinir tamirlerimizin uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long therm results of nerve repair of upper extremity
  1. Tez No: 91248
  2. Yazar: AHMET SEKİTMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda 1993 - 1998 yıllan arasında kliniğimizde üst ekstremite major periferik sinir yaralanması nedeni ile ameliyat edilen 42 olgunun geç dönem değerlendirmeleri yapıldı. Görünüm, tinnel, motor, duyusal değerlendirme olarak dört farklı parametre bakılan hastaların motor ve duyusal değerlendirmeleri BMRC skalasına göre mükemmel, iyi, orta ve kötü olarak dört gruba ayrıldı. Bizim serimizden elde ettiğimiz sonuçlarda mükemmel ve kötü sonuç olmadığı gözlendi. Tüm hastalarımızın iyi ve orta derecede iyileştiği tesbit edildi. Orta dereceli grupta, interosseöz atrofi, renk değişikliği, birinci web atrofisi, clawing ve koruyucu duyu kaybımn iyi dereceli gruptan daha fazla olduğu tesbit edildi. Tinnel işaretinin her iki grupta anlamlı bir fark göstermediği ve bu nedenle geç dönem takip yöntemi olarak kullanılamıyacağı tesbit edildi. İyi dereceli grubun ameliyat yarası iyileşmesinin, orta dereceli gruptan daha iyi olduğu tesbit edildi. Buda kişilerin yara iyileşme kapasitelerinin, geç dönem sonuçlar hakkında fikir verici olabileceğini gösterdi. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF OUR LONGTHERM RESULTS OF PERIPHERAL NERVE REPAIRS OF UPPER EXTREMITY. In this study, we evaluated long-therm follow-up of 42 patients, who had been operated for peripheral nerve injury of upper extremities between 1993 - 1998 at the Univercity of Trakya Medical School Department of Orthopaedic Surgery. We used four parameters as follows. Physical signs, tinnel, motor and sensorial functions. We combined these motor and sensorial evaluations according to BMRC scale and we made four groups from this patients, according to this scale. These groups were excellent, good, fair and bad. In our study we did not find excellent and bad results. Interosseos athrophy, color changes of the hand, first web athrophy, clawing and lose of the protectif sensory are much more seen in fair group than good group. There is not any diversity between these groups for the tinnel sign. We find the good groups operation scars are better than fair group. We thing that the healing capacity of the patient can give us an idea about late time functional results of the peripheral nerve repairs. 39