Annenin dindarlık düzeyinin çocuğun bağlanma stiline etkisi
Effect of mother's levels of religion on child's attachment style
- Tez No: 912489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Eğitim psikolojisi açıdan, günümüzde insan ilişkilerinin gerçekleştirildiği en yenilikçi ve etkili enstrüman olarak nesne ilişkileri yönetimi görülmektedir. Bunun nedeni, bebeklik döneminden itibaren anne-çocuk, ebeveyn-çocuk ve çocuk-çevre etkileşimlerinin nesne ilişkileri temelinde gelişmesidir. Çocuğun dünyayı algılama ve etkileşim kurma sürecindeki en büyük rol şüphesiz ki anneye aittir. Annenin dünyayı algılayış biçimi, annenin günlük hayatına da yansımaktadır. Anne ile çocuk arasındaki bu özel ilişkinin türünün ve niteliğinin belirlenmesi çocuk gelişim ve psikolojisi açısından büyük önem taşımaktadır. Günümüzde, annenin dindarlık düzeyinin çocuğun bağlanma stili üzerindeki etkilerini incelemek önemli bir araştırma hedefidir. Literatürde bu tür etkilerin ortaya çıkıp çıkmadığını ve nasıl ortaya çıktığını belirlemeye çalışan bir dizi araştırma olmasına rağmen, annenin dindarlık düzeyinin çocuğun bağlanma stili üzerindeki etkilerini belirleyen çok az sayıda araştırma bulunmaktadır. Çalışmamız bu konuda literatürdeki boşluğu doldurmaya yardımcı olacaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde bağlanma, dindarlık ve nesne ilişkileri kavramları incelenmekte ve bu kavramlar arasındaki ilişki vurgulanmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde uygulama kısmına yer verilmiştir. Araştırmanın uygulanmasında Kayseri ili Talas ilçesinde bulunan devlet ilkokullarında anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 yazılımı kullanılarak güvenilirlik, ortalama, regresyon ve korelasyon analizlerine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda annenin çalışma durumu, yaşı, eğitim düzeyi, annelik tecrübesi ve dindarlık düzeyinin çocuğun bağlanma stilinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
From the perspective of educational psychology, object relations management is considered the most innovative and effective instrument for human relationships today. This is because interactions between mother and child, parents and child, and child and environment develop directly based on object relations starting from infancy. The mother's role is paramount in the child's process of perceiving the world and forming interactions. The way a mother perceives the world and the universe reflects in her daily life. Determining the type and quality of this special relationship between mother and child is of great importance for child development and psychology. The primary aim of this research is to investigate the impact of the mother's level of religiosity on the child's attachment style. Although various studies exist in the literature to determine how this effect occurs, there are very few studies that specifically investigate the impact of the mother's level of religiosity on the child's attachment style. Our research aims to contribute to filling this gap in the literature. Furthermore, it will enable the better nurturing of a religious and moral generation in a qualified manner. The research consists of two parts. In the introduction section, the concepts of attachment, religiosity, and object relations will be explored, with a focus on their interrelationships. The second part of the research is dedicated to the application. In the implementation of the research, a survey was conducted in public primary schools in the Talas district of Kayseri. The collected data were then subjected to reliability analysis, mean, regression, and correlation analysis using the SPSS 24.0 software package. The analysis revealed that the mother's employment status, age, education level, parenting experience, and religiosity level significantly affect the child's attachment style