E-ticaret reklamlarında reklam çekiciliğinin kullanımı: Trendyol reklamları üzerine bir inceleme
Use of advertising attraction in e-commerce advertisements: A Study on Trendyol advertisements
  1. Tez No: 912491
  2. Yazar: MÜNİRE AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AYAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, e-ticaret sitelerinin kullanıcılarının dikkatini çekmek, bilgilendirmek, hatırlatmak, pekiştirmek ve satın alma eylemini gerçekleştirmek amacıyla başvurdukları kıtlık çekiciliği mesajlarının kullanıcılar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma kapsamında, Trendyol uygulamasını kullanan 18-25 yaş aralığındaki bireylerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde elde edilen veriler, görüşme soruları ve temel varsayımlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Analiz, 'e-ticaret sitelerinin tüketim alışkanlıklarına etkisi', 'e-ticaret reklamlarının kullanıcılar üzerindeki etkisi', 'e-ticaret reklamlarında kıtlık çekiciliğinin kullanımı', 'kıtlık çekiciliği içerikli mesajlarının satın alma eylemi üzerine etkisi' ve 'sınırlı stok - sınırlı zaman mesajlarının kıyaslanması' şeklinde temel başlıklar altında yapılmıştır. Bulgular, e-ticaret sitelerinin giderek artan kullanıcı sayısına nasıl ve ne şekilde yaklaşması gerektiği konusunda önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, kişiselleştirilmiş reklamların e-ticaretin gelişim sürecinde daha etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, satın alma sürecini hızlandıran kıtlık çekiciliği mesajlarının, kişiselleştirilmiş reklamlarla birlikte kullanılması, kullanıcıların dikkatini çekerek ürüne sahip olma isteklerini artırmaktadır. Sonuç olarak, e-ticaret sitelerinin kişiselleştirilmiş reklamları daha etkili bir strateji olarak kullanması gerektiği önerilmektedir. Bu stratejinin, kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyerek, sitelerin rekabet avantajını artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of scarcity appeal messages employed by e-commerce websites with the aim of attracting attention, informing, reminding, reinforcing, and prompting the purchase action. The study involves semi-structured interviews with individuals aged 18-25 who use the Trendyol application. The data obtained from these interviews were analyzed based on the interview questions and main hypotheses. The analysis focused on the following main themes sunch as'the impact of e-commerce websites on consumption habits,' 'the effect of e-commerce advertisements on users,' 'the use of scarcity appeal in e-commerce advertisements,' 'the impact of scarcity appeal messages on the purchasing action,' and 'comparison of limited stock vs. limited time messages.' The findings provide significant insights for e-commerce sites on how to approach the growing number of users effectively.The findings indicate that personalized advertisements are more effective in the development process of e-commerce. Furthermore, using scarcity appeal messages alongside personalized advertisements attracts users' attention more effectively and encourages them to proceed with purchasing the product. In conclusion, it is recommended that e-commerce sites adopt personalized advertisements as a more effective strategy. This approach is believed to positively influence users' purchasing decisions, thereby enhancing the competitive advantage of the sites.