Türk dış politikasında yumuşak güç ve uluslararası öğrenci hareketliliği: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği
Soft power and international student mobility in Turkish foreign policy: The Case of Bolu Abant İzzet Baysal University
- Tez No: 912515
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ÖZGÜR DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Yumuşak güç, ülkelerin dış politika stratejilerinde ve uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Günümüzde uluslararası yükseköğretim ve uluslararası öğrenci hareketliliği, siyasi, ekonomik ve kültürel katkılarından dolayı önemli bir yumuşak güç unsuruna ve küresel bir rekabet alanına dönüşmüştür. Bu çalışmada, Türk dış politikasında yumuşak güç ve kamu diplomasisi uygulamaları kapsamında uluslararası öğrenci hareketliliğinin yumuşak güç etkisi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden mezun uluslararası öğrenciler özelinde incelenmiştir. Araştırma kapsamında, anket uygulamasına katılan 64 ve yarı yapılandırılmış görüşmeye katılan 17 uluslararası mezun öğrenciden elde edilen verilerin analizinde nicel ve nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'nin yükseköğretimde uluslararası öğrenci hareketliliğinde çekim unsurları, uluslararası mezun öğrencilerin deneyimleri sonrası memnuniyeti, Türkiye bağlılığı, Türkiye'de eğitimi tavsiye etme, Türkiye algısı ve dış politika desteği incelenmiştir. Araştırma sonuçları, uluslararası öğrencilerin yükseköğrenim için Türkiye'yi tercih etmelerinde burs imkânının, dinsel yakınlığın ve bazı bilim dallarında kaliteli eğitimin cazibe unsuruna dönüştüğünü, öğrencilerin Türkiye'deki eğitimden ve uluslararası öğrenci politikalarından genel olarak memnun olduğunu ancak eğitim kalitesinin ve mezun politikalarının ve ilişkilerinin iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Bağlılık ve politika desteği bağlamında, öğrencilerin Türkiye bağlılığı duyduğu, bağı korumak istediği, Türkiye hakkında olumlu algıya sahip olduğu, Türkiye'de eğitimi çoğunlukla tavsiye ettiği ve Türkiye'nin arabuluculuk, tarafsızlık, uluslararası temsiliyet, insani yardım vb. dış politikalarını desteklediği bulunmuştur. Bunun yanında, öğrencilerin ülkedeki ekonomik sorunların ve para birimindeki değer kaybının, Türkiye'nin itibar kaybına yol açtığını düşündüğü bulunmuştur. Araştırma kapsamında, uluslararası öğrenci hareketliliğinin yumuşak güç unsuru olarak beklenen etkiyi oluşturduğu ancak oluşan yumuşak güç etkisinin tek başına yeterli olmadığı, ekonomi, kültür ve sosyal vb. politikalar ile desteklenmesine ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft power holds a significant place in foreign policy. Today, international higher education and international student mobility have become an essential soft power tool and a global competitive arena. In this study, the soft power impact of international student mobility as a soft power and public diplomacy tool in Turkish foreign policy was examined focusing on international graduates from Bolu Abant İzzet Baysal University. Quantitative and qualitative analysis methods were used to analyse the data obtained from 64 survey participants and 17 participants in semi-structured interviews. The study explores Turkey's attractiveness in international student mobility, satisfaction levels of international alumni, their attachment to Turkey, willingness to recommend education in Turkey, perception of Turkey and support for its foreign policy. The study results showed that scholarship opportunities, religious affinity, and quality education in certain disciplines became attractive factors for international students. The students expressed satisfaction with their education and international student policies in Turkey but also the need for improvement in education quality and alumni policies and relations. The students reported a strong attachment to Turkey, a desire to maintain this bond, recommendation for studying in Turkey, a positive perception of Turkey and a support for Turkey's foreign policy. However, the students also noted that economic issues and the devaluation of the currency damage Turkey's reputation. The study concludes that, while international student mobility has achieved its intended impact as a soft power tool, the soft power effect alone is insufficient and must be supported by economic, cultural and social policies.