Türk kamu diplomasisi bağlamında Türkiye bursları örneği
The example of turkey scholarship programme in the context of Turkish public diplomacy
  1. Tez No: 587001
  2. Yazar: AHMET EJDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Uluslararası ilişkilerde güç kavramı, uluslararası ortamda oluşan teknolojik gelişmeler, demokratikleşme ve küreselleşmenin etkisiyle değişime uğramaktadır. Bu değişimler, gücün yeni bir boyutu olarak değerlendirilen yumuşak güç kavramını ortaya çıkarmıştır. Hedef kitleyi zorlamadan ve tehdit etmeden ikna etmeye yönelik olan yumuşak güç, 21. yüzyılın dış politikasında önemli bir araç haline gelmektedir. Devletler bu nedenle, hedef kitlede olumlu bir etki yaratmak amacıyla yumuşak güçlerini kullanmak ve geliştirmek arzusundadır. Bu amaçla uygulanan politikalar da kamu diplomasisi olarak adlandırılmaktadır. Kamu diplomasisi de genel itibariyle ülkelerin uluslararası kamuoyunu kendi lehine yönlendirebilme ve ülkelerine dair olumlu bir algı inşa etmek amaçlı faaliyetler olarak değerlendirilmektedir. Kamu diplomasisi uygulamaları, ülkelerin dış dünyayla olumlu bir iletişim kurması açısından oldukça önemlidir. İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte uluslararası ortamda artan haberleşme, devletlerin dış politikalarını anlatmak ve bu politikalara yönelik uluslararası kamuoyunu ikna edebilmek açsından önemli hale gelmektedir. Türkiye'nin de 2000'li yıllardan itibaren kamu diplomasisi çalışmalarına hız kazandırdığı görülmektedir. Türk kamu diplomasisi faaliyetleri çeşitli kuruluşların koordinasyonu ile yürütülmektedir. Bu kurumlardan birisi de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'dır (YTB). Kurum, yurtdışında yaşayan Türk ve akraba topluluklara yönelik kamu diplomasisi faaliyetleri yürütmektedir. Bu çalışma, YTB'nin uluslararası öğrencilere yönelik uyguladığı Türkiye Bursları programını konu almaktadır. Türkiye Bursları, uluslararası öğrencilere burs desteği sağlamayı ve bu öğrenciler üzerinden, öğrencilerin kültürleri ve ülkeleriyle Türkiye arasında iyi ilişkiler inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, uluslararası ilişkiler literatürdeki kamu diplomasisi ve yumuşak güç kavramlarını incelemekte ve Türkiye Bursları'nın, Türk kamu diplomasisi uygulamaları içerisindeki yerini ve Türkiye'nin yumuşak gücüne olan etki etme potansiyelini öğrenci mülakatları üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma bu nedenle, Türkiye Bursları programını uluslararası ilişkiler disiplininin sosyal inşacı yaklaşımı ile ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of power in international relations is being transformed by many factors including technological developments in international environment, democratization, and globalization. This transformation welcomed new concepts such as soft power, which is regarded as the new dimension of power. The concept of soft power, which aims to persuade the target audience rather than applying pressure or threat, is becoming an important tool of foreign policy in the 21st century. States, therefore, desire to accumulate and utilize soft power in order to create a positive impact on the target audience. The policies implemented for this purpose are usually called 'public diplomacy'. Public diplomacy is generally considered as sort of activities aimed at directing the international public opinion in their favor, and building a positive perception about their countries. Public diplomacy practices are of crucial importance for countries in order to establish positive communication channels with the outside world. With the advancement of communication technologies, the increasing communication in the international environment becomes an important policy tool in order to explain the foreign policies of the states and to convince the international public opinion towards these policies. It is usually stated in academic circles that Turkey has stepped up its public diplomacy efforts since the 2000s. Public diplomacy policies are implemented with the coordination of various agencies in Turkey. One of these institutions is the Precidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB). This agency carries out public diplomacy activities for Turks and all related communities living abroad. Specifically, the subject of this study is Turkey Scholarship Program that is implemented for funding the education of international students by YTB. Turkey Scholarship aims to providing scholarship support for international students and to build good relations through these students between Turkey and countries and cultures that they represent. This study examines the relationship between public diplomacy and soft power concepts in international relations, and the role of Turkey Sholarship Program in Turkish public diplomacy practices. The study further aims to evaluate the impact of Turkey Scholarship in terms of its soft power potential for Turkey through student interviews. For this purpose, the research utilizes the social constructionist approach of the international relations theory.