Hekzokinaz-2 inhibitörü ikarugamisin molekülünün meme kanseri tedavisinde etkinliğinin ve kanser metabolizmasındaki rolünün in vitro modelde test edilmesi
Investigation of the effects of hexokinase ii inhibitor ikarugamycin on in vitro breast cancer treatment and its role in cancer metabolism
- Tez No: 912527
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİN EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hekzokinaz-2 (HK-2) hızla çoğalan kanser hücreleri için önemli bir enerji kaynağı olan glikolizin ilk basamağını katalize ederek kanser hücrelerinin enerji kaynağını sağlar. Doku faktörü (DF), anjiyogenez ve kanser metastazındaki etkileri nedeniyle kanser prognozununda önemlidir. Bu çalışmada; HK-2 inhibitörü bir antibiyotik olan“Ikarugamisin”in (IKA) meme kanseri tedavisindeki etkileri MCF-7 ve MDA-MB 231 hücre hatlarında araştırılmıştır. IKA'nın biyoaktivasyonunu göstermek için her iki meme kanseri hücre hattında kontrol dışında 3 farklı tedavi grubu oluşturulmuştur (IKA, Sodyum Okzamat (NaOx) ve Paklitaksel (Ptx) ile tedavi). Çalışmamızda, IKA'nın biyolojik aktivasyonunu gen düzeyinde incelemek için qPCR, protein düzeyinde değerlendirmek için Western Blot, HK-2 ve laktik asid düzeylerini ölçmek için kolorimetrik analizler kullanılmıştır. DF aktivitesi protrombin zamanı (PTZ) testiyle, oksidatif stres seviyeleri oksidatif stres parametreleri ile ölçülmüştür. Tüm parametreler MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatlarında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hexokinase-2 (HK-2) catalyzes the first step of glycolysis, which is an important energy source for rapidly proliferating cancer cells, and provides the energy source for cancer cells. Tissue factor (TF), is important in cancer prognosis due to its effects on angiogenesis and cancer metastasis. In this study; the effects of“Ikarugamycin”(IKA), an antibiotic inhibitor of HK-2, in the treatment of breast cancer were investigated in MCF-7 and MDA-MB 231 cell lines. In order to demonstrate the bioactivation of IKA, 3 different treatment groups were created in both breast cancer cell lines (treatment with IKA, Sodium Oxamate (NaOx) and Paklitaksel (Ptx)). In our study, qPCR was used to investigate the biological activation of IKA at the gene level, Western Blot was used to evaluate it at the protein level, and colorimetric assays were used to measure HK-2 and lactic acid levels. Tissue factor activity was measured by prothrombin time (PTZ) test, and oxidative stress levels were measured by oxidative stress parameters. All parameters were performed in MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines.