60-72 ay çocuklar için storyline (öyküleştirme) temelli psikolojik dayanıklılık programının etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of storyline-based resilience program for 60-72 months old children
- Tez No: 912567
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVİSE GÜLEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı 60-72 Ay Çocuklar İçin Storyline (Öyküleştirme) Temelli Psikolojik Dayanıklılık Programı'nın geliştirilmesi ve çocukların psikolojik dayanıklılık becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma karma yöntem ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışma 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı güz döneminde, Çanakkale İli Merkez İlçede bulunan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı bağımsız anaokulunun beş yaş grubunda eğitim gören, 24 çocuk deney grubu, 23 çocuk kontrol grubu olmak üzere toplam 47 çocuktan ve deney grubunda yer alan 24 çocuğun ebeveynlerinden oluşmaktadır. Deney grubuna sekiz hafta süresince araştırmacı tarafından, 60-72 Ay Çocuklar İçin Storyline (Öyküleştirme) Temelli Psikolojik Dayanıklılık Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise araştırmacı tarafından 2024 MEB Okul Öncesi Eğitim Programı uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen 60-72 Ay Çocuklar İçin Storyline (Öyküleştirme) Temelli Psikolojik Dayanıklılık Programı, on altı oturumdan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçme araçları, araştırmacı tarafından geliştirilen“60-72 Aylık Çocuklar İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Ebeveynler İçin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ndan oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda, araştırmacı tarafından geliştirilen 60-72 Aylık Çocuklar İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile toplanmış ve deney-kontrol grupları arasındaki ön-test, son-test ve kalıcılık testi karşılaştırılmıştır. Nitel boyutta ise, yarı yapılandırılmış ebeveyn görüşme formu kullanılarak ebeveynlerin çocuklarındaki değişimleri nasıl algıladığı üzerine bilgi edinilmiştir. Elde edilen nicel veriler ANOVA ve Bağımsız Gruplar t Testleri ile nitel veriler ise, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, 60-72 Ay Çocuklar İçin Storyline (Öyküleştirme) Temelli Psikolojik Dayanıklılık Programının çocukların psikolojik dayanıklılık becerileri üzerinde istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı etkiye ve kalıcılığa sahip olduğu, deney grubu ebeveynlerinin de bu sonucu destekler görüşte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a Storyline Based Psychological Resilience Program for 60-72 Month-Old Children and to examine its effects on children's psychological resilience skills. The research was designed with a mixed method. The study group was determined by random sampling method. The study consists of a total of 47 children, 24 in the experimental group and 23 in the control group, studying in the five-year-old group in an independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in the Central District of Çanakkale Province in the fall semester of the 2024-2025 Academic Year, and the parents of 24 children in the experimental group. The Storyline Based Psychological Resilience Program for 60-72 Month-Old Children was applied by the researcher to the experimental group for eight weeks. The 2024 MEB Preschool Education Program was applied to the control group by the researcher. The Storyline Based Psychological Resilience Program for 60-72 Month-Old Children developed by the researcher consists of sixteen sessions. The measurement tools used within the scope of the research consist of the“Psychological Resilience Scale for 60-72 Month-Old Children”and the“Semi-Structured Interview Form for Parents”developed by the researcher. Quantitative data were collected with the Psychological Resilience Scale for 60-72 Month-Old Children developed by the researcher, and the pre-test, post-test and permanence test between the experimental and control groups were compared. Qualitative data were obtained by using the semi-structured parent interview form to obtain information on how parents perceive the changes in their children. The quantitative data obtained were analyzed with ANOVA and Independent Groups t Tests, and the qualitative data were analyzed with the descriptive analysis method. As a result of the research, it was determined that the Storyline Based Psychological Resilience Program for 60-72 Month-Old Children had a statistically significant effect and permanence on the psychological resilience skills of children in favor of the experimental group, and the parents of the experimental group also supported this result.