Çocuklar için felsefe eğitiminin 60-72 aylık çocuklarda eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of philosophy for children (P4C) education on critical thinking skills in 60–72 months old children
- Tez No: 950698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN YEŞİL DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı; çocuklar için felsefe eğitiminin 60-72 ay aralığındaki çocuklarda eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine olan etkisini incelemektir. Araştırmada, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, 18'i deney 15'i kontrol grubundan olmak üzere toplam 33 çocukla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak,“Demografik Bilgi Formu”ve“5-6 Yaş Çocuklar İçin Felsefi Sorgulama Yoluyla Eleştirel Düşünmenin Değerlendirilmesi Ölçeği”(Karadağ vd., 2017) kullanılmıştır. Deney grubuyla, yedi hafta boyunca haftada iki kez olacak şekilde toplamda 14 oturum ÇİF eğitimi gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çocukların ön test ve son test puanları Mann Witney U testi ile, ÇİF eğitimi boyunca değişimleri ve değişimlerin sosyo-demografik faktörlere göre varyansları ANCOVA testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuca göre, deney grubunun genel eleştirel düşünme, felsefi sorgulama, soru oluşturma, dil ve bilişsel beceriler alt boyutu son test puanları, kontrol grubunun son test puanlarına göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Annesi ortaokul mezunu olan çocukların, annesi üniversite mezunu olan çocuklardan anlamlı olarak daha yüksek felsefi sorgulama ön test son test değişim puanına sahip olduğu görülmüştür. Değişim puanlarında cinsiyete, babanın eğitim durumuna ve annenin çalışma durumuna göre farklılık bulunmamıştır. Soru oluşturma alt boyutu değişim puanları da yine deney grubu lehine anlamlı bir farklılık göstermiştir. Ancak, deney ve kontrol grubunun dil-bilişsel alt boyutu değişim puanları incelendiğinde iki grubun puanlarının benzerlik gösterdiği ÇİF'in bu alt boyutu etkilemediği görülmüştür. Bu bulgular, ÇİF uygulamasının çocukların eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Philosophy Education for Children (P4C) on critical thinking skills of children between 60–72 months. An experimental design with pretest-posttest and a control group was used. The study was conducted with a total of 33 children, including 18 in the experimental group and 15 in the control group. The data collection tools included the demographic information form and the“Assessment Scale of Critical Thinking Through Philosophical Inquiry for Children Aged 5–6”(Karadağ et al., 2017). The experimental group received the P4C twice a week for seven weeks, a total of 14 sessions. No intervention was applied to the control group. The pretest and posttest scores of the children were analyzed using Mann-Whitney U test, while changes throughout the P4C education and variances based on socio-demographic factors were analyzed using ANCOVA tests. According to the results, the posttest scores of the experimental group in overall critical thinking, philosophical inquiry, question generation, and language-cognitive skills sub-dimensions were significantly higher than those of the control group. It was also found that children whose mothers were secondary school graduates had significantly higher pretest-posttest difference scores in philosophical inquiry compared to those whose mothers were university graduates. No significant differences were found in change scores by gender, father's education level, or mother's employment status. Additionally, a significant difference was observed in the question generation subdimension in favor of the experimental group. However, when examining the change scores in the language-cognitive sub-dimension, both groups showed similar results, indicating that the P4C education did not have a significant effect on this subdimension. These findings suggest that the P4C program contributes to the development of children's critical thinking skills.