Tercih imkânı ve dini sorumluluk açısından yapay zekâ
Artificial intelligence in terms of choices and religious responsibilities
- Tez No: 912587
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Eylemin meydana gelmesi sürecinde arzu ve isteklerin gözetilerek gerçekleştirilecek eyleme karar verilmesi irade ile olmaktadır. Bu yönüyle iradenin eyleme araç olduğu söylenebilir. İnsanın biyolojik yapısında bunu karşılayan, beynin kompleks çalışma mekanizmasıdır. Bu noktada özgür irade için zihin-beyin-beden ilişkisinin araştırılması veya beynin biyolojik yapısının incelenmesi özgür iradenin varlığı veya yokluğu konusuna ortak bir kanı oluşturamamıştır. Buna göre, insanın düşünme ve karar alma gibi yetilerinin insan dışı bir yapı olan matematiksel kodlamalarla oluşturulmuş yapay zekâda bulunması, mevcut gelişim durumlarında onların gelecekte bilinç sahibi olabilmelerini düşündürmektedir. Yapay zekânın bilinçli bir yapının gereği olarak akıllı çıkarımlar sonucunda karar alabilmesi, tercihte bulunabilmesinin imkânı açısından merak uyandırmıştır. Tanrıya inancın bir tercih olması, yapay zekânın da dinî tercih ve sorumluluk açısından konuşulmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is an option to decide on the action to be carried out while taking desires and wishes into account during the action-taking process. In this regard, the will can be described as a tool for action. It is the complicated functioning mechanism of the brain that meets this in the human biological system. The investigation of the mind-brain-body connection for free will along with the examination of the biological structure of the brain have not provided certainty regarding the presence or lack of free will at this point. Thus, the presence of human abilities such as thinking and decision-making in artificial intelligence, a non-human structure produced with mathematical coding, indicates that they may have consciousness in the future in their current developmental situations. The nation that artificial intelligence can make judgments based on intelligent inferences as a need for a conscious structure has aroused interest in its ability to make decisions. Furthermore, considering belief in God is a choice, it is acceptable to artificial intelligence in terms of religious preference and accountability.