Sürdürülebilir midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck,1819) kültürü için yer seçiminde coğrafik bilgi sisteminin (CBS) kullanımı
Use of geographic information system (GIS) in site selection for sustainable mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck,1819) culture
  1. Tez No: 912593
  2. Yazar: ERDEM ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SERDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Daha sonra doldurulacaktıBu çalışma İzmir İli, Urla İlçesi, Balıklıova mevkiinde yer alan ve projede yıllık üretim kapasitesi 500 ton/yıl olan midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) yetiştiriciliği tesisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında midyenin büyüme ve yaşama oranı, et verimi ve kondisyon indeksi, spat verimliliği ve bunlara etki eden çevresel parametreler (su sıcaklığı, tuzluluk, klorofil-a, Toplam Partikül Madde Miktarı, Partikül Organik Madde Miktarı, Partikül İnorganik Madde Miktarı, nitrit, silis, amonyum, fosfat, nitrat) Coğrafi Bilgi Sistemleri ile incelenerek haritalandırılmıştır. Spat miktarı, çevresel parametreler, et verimi ve kondisyon indeksi IDW dağılım haritaları ile gösterilirken, spat miktarı Kernel (yoğunluk) haritası ile oluşturulmuştur. Farklı materyallerde (polietilen, polipropilen, pamuk file ) midyelerin büyümesini incelemek için Clock analizi uygulanmıştır. Ayrıca çalışma alanının batimetrik haritası 3D analist modülü ile ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada tüm haritalandırma işlemleri ARCGİS 10.8 ve Qgis 3.2 programında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda en fazla yavru midye tesisin güneygüneybatı (GGB) yönünde Aralık ayında atılıp Mart ayında alınan kollektörlerde 7521 ile 8456 adet arasında tespit edilirken, Kasım ve Nisan ayında atılan kollektörlerde midye spatı gözlemlenmemiştir. Çalışmada istasyonlar arasında midye spat miktarı bakımından bulunan farkın istatistiki olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted at a black mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck,1819) farming facility with an annual project production capacity of 500 tons/year located in the Balıklıova region of Urla District, İzmir Province. Mussels in the work area focused on the growth and survival rates, meat yield, condition index, spat efficiency of the black mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819), and the environmental parameters (water temperature, salinity, chlorophyll-a, Total Particulate Matter, Particulate Organic Matter, Particulate Inorganic Matter, nitrite, silica, ammonium, phosphate, nitrate) that affect these factors. These parameters were analyzed and mapped using Geographic Information Systems. While the spat quantity, environmental parameters, meat yield, and condition index were shown using IDW distribution maps, the spat quantity was also represented with a Kernel (density) map. Clock analysis was applied to determine the growth parameters in mussels the different materials (polypropylene (PP), polyethylene (PE), and cotton mesh) . Additionally, the bathymetric map of the study area was created using the 3D analyst module. All mapping processes in the study were carried out using ARCGIS 10.8 and QGIS 3.2 software. As a result of the research, the highest number of mussel spat was found in collectors placed in December and harvested in March, with counts ranging from 7,521 to 8,456 in the southsouthwest (SSW) direction of the facility, whereas no mussel spat was observed in collectors placed in November and April It was determined that the difference in spat quantity between stations was not statistically significant (p>0.05). To determine the growth and survival rates of the mussels, they were placed in polypropylene (PP), polyethylene (PE), and cotton nets and measured monthly. The best growth was observed in mussels placed in cotton nets.