Türkiye'deki gençlik hareketleri 1970
Youth movement in Turkey 1970
  1. Tez No: 912598
  2. Yazar: KURŞUN FERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZETTürkiye'deki 1970 yılındaki gençlik olaylarını anlamak için; 1968 olaylarına ve 1970 sonrası olaylarına bakmak gerekmektedir.Türkiye'deki gençlik nüfusu savaşlardan dolayı sürekli azalmıştır. Osmanlı Devleti 1914 yılında 1.dünya Savaşında çok sayıda insanını kaybetmiştir. 1. Dünya Savaşından sonra ülke, İtilaf devletleri tarafından işgal edilmiştir. Mustafa Kemal ve arkadaşları, İtilaf devletlerine karşı Kurtuluş Savaşını gerçekleştirmiştir. Kurtuluş Savaşında da çok sayıda insan ölmüştür. Savaşlardan dolayı Türkiye'de genç nüfusu azalmıştır. Türkiye'deki genç nüfusu, 2. Dünya savaşından sonra artmıştır. Genç nüfusunun artmasıyla, sorunları beraberinde getirmiştir. İş olanaklarının azlığından dolayı işsizlik artmıştır. İşsizliğin artmasıyla sorunlarda artmıştır. Gençliğin temel sorunları; Aile içinde gelen çatışmalar, çevre ile çatışma, sosyo-ekonomik durum, kötü alışkanlıklar olarak karşımıza çıkmıştır. Gençlik Osmanlı Devletinin son dönemlerinden başlayarak siyaset ile uğraşmış, 1960'larda hat safhaya çıkmıştır. 1968'lerde gençler, grup kurmuştu.1968'lere gelindiğinde dünya da işçi ve gençlik hareketleri başlamış, ülke yönetimlerini zor durumda bırakmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde başlayan gençlik hareketleri, Türkiye gençliğini de harekete geçirmiştir. Dünyadaki gençlik hareketleri gibi Türkiye'deki gençlik hareketleri de mevcut düzene karşı ayaklanmıştır. Türkiye'deki gençlik hareketleri daha sonra mevcut düzene karşı olmaktan çok; sağ-sol çatışması olarak karşımıza çıkmış, ülke gençliği kutuplaşmıştır. Türkiye'deki gençler, ABD'nin Kıbrıs olaylarında Rum tarafını desteklemesinden dolayı ABD'ye karşı tavır almışlar, Türkiye'deki ABD varlığından rahatsız olmuşlardır. Gençler, ABD eylemlerinde şiddete başvurmuşlardır.Türkiye'deki gençler, 1968'lerde sağ-sol olarak gruplaşmış, birbirleri ile çatışmışlardır. 1968 yılındaki gençler, siyasi partilerin bir kanadı haline gelmişti. Öğrenciler, özel kamplarda eğitim aldıktan sonra birbirleri ile çatışmış, bu çatışmalar da çok sayıda genç hayatını kaybetmiş ve çok sayıda öğrenci yaralanmıştır. Öğrenci olayları gün geçtikçe daha da şiddetlenmiştir. Siyasi partiler ve hükümetin somut adımlar atmaması, öğrenci olaylarının daha da artmasına neden olmuştur.Öğrenci olaylarının artması ve siyasi partilerin, hükümetin somut adımlar atmaması; halkı ve askeri endişelendirmiştir. Öğrenci olaylarının artması ve öğrencilerin ABD'ye karşı protestoları 12 Mart Askeri Muhtıra'ya neden olmuştur. Askeri Muhtırayı; Türkiye İşçi Partisi yayın organı ve Adalet Partisi yayın organları dışında sağ ve sol basın memnuniyetle karşılamıştır. 1968 olaylarının sorumluları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan olarak yargılanmış, yargılanma sonucunda idam edilmişlerdir. Bu idam kararları şuanda bile tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe incidents of 1968 and after 1970 should be observed in order to understand the youth movement in Turkey in 1970.The youth population has continually decreased in Turkey because of wars. The Ottoman Empire lost many of its citizens during the First World War in 1914. The land of the Ottoman Empire was conquered the Allies after the First World War. Mustafa Kemal and his friends initiated the Turkish War of Independence against the Allies. Many people died during the Turkish War of Independence. Youth population decreased because due to wars. The youth population within Turkey increased after the Second World War. The increase of the youth population caused some problems. Unemployment increased because of the inadequate opportunity for employment. Problems came into happiness because of the increase of unemployment. Conflicts within families, conflict with environment, social ? economic situation and bad habits were the main problems of youth. Young people began to deal with politics since the late era of the Ottoman Empire and this politics became the most important issue for young people during the 1960s. Young people established a group during the 1968s.During the 1968s labor and youth movements began around the whole world and the governments of the countries got into a bad situation. The youth movements around the world also effected the youth population within Turkey. The youth population within Turkey began also to revolt against the existent government like many youth movements around the world. However, the mission of the youth movements within Turkey began to change during the later years. The movements began to be a conflict between left and right wings rather than a revolt against the government. Youth population of Turkey was to be polarized. The youth population of Turkey took place against USA and they did not want American people within the borders of Turkey; because USA supported the Greeks during the incidents related to Cyprus. Youth people began to commit violence during their movements against USA.Youth population within Turkey polarizes as right and left wings and they had a conflict with each other. Youth of 1968 became a part of the political parties. The students were trained during special camps and than they began to conflict with each other. Many young people died and many students were injured during those conflicts. Youth movement began to be more violent day by day. The government and the political parties did not take some concrete steps. Therefore, the youth movements increased.The increase of youth movement and the ignorance of the government and the political parties in accordance with taking concrete steps began to distress the public and the military. The increase of the youth movement and the protest of students against USA caused a Military Internal Memory on the 12th of March. Press organs of left and right wings except the Turkish Labor Party and the Justice Party were satisfied with the internal memory. Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan and Hüseyin İnan were declared as responsible for the incidents in 1968 and they were executed by hanging after the trial processes. The execution verdicts of those have still been discussed.