Türkiye sol hareketinde yasadışı örgütlenmeler ve ideolojik ayrışma (1960-1980)
The Illegal organization and ideological division in leftist movement in Turkey between 1960-1980
- Tez No: 73726
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZER TÜRKÖNE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ill ÖZET TÜRKİYE SOL HAREKETİNDE YASADIŞI ÖRGÜTLENMELER VE İDEOLOJİK AYRIŞMA (1960-1980) Genel olarak çalışmada 1960 ve 1980 yıllan arasındaki Türkiye sol örgütlerine ve onlar arsında yaşanan ideolojik ayrışmalara değinilmiştir. Çalışmada Türkiye Sol Hareketlerinde Yaşanan İdeolojik Ayrışma konusunun seçilmesinin nedeni, daha önce bu konu ile ilgili bilimsel bir çalışmanın yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmada tarihçesine ve ideolojik yapılanmasına değinilen örgütler, çalışma ile birlikte kısmen de olsa karanlık birer nokta olmaktan çıkartılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde 1970 öncesi Türkiye sol hareketleri incelenmiş ve ideolojik şekillenişleri tarihsel olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. 1970 öncesi Türkiye sol hareketlerinin önemi kendilerinden sonra gelen tüm sol örgütleri ideolojik olarak etkilemiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Şöyle ki 1970 sonrası sol örgütler şu veya bu şekilde Türkiye İşçi Partisi'nden, Milli Demokratik Devrim Hareketi'nden, Yön dergisinden etkilenmişler ve tüm bunların etkisinde kalarak tarihsel gelişimini tamamlamış olan Fikir Kulüpleri Federasyonu ve Türkiye Devrimci Gençlik Federasyonu çatısı altında yetişmişlerdir. Çalışmanın ikinci bölümünde FKF ve Dev-Genç'ten koparak 1970 sonrası sol hareketlerinin radikal çıkışlarıyla temsilciliğini yapan THKO, THKP-C, TİİKP, TKP-ML ve onların ardılları olan örgütlere değinilmiştir. Bu örgütlenmelerin geçmişten getirdikleri ideolojik miraslarıyla birlikte şekillenişleri tarihsel olarak ortaya konulmuştur. Bu bölümde ayrıca 1970 sonrası yasal sol harekete örnek teşkil etmesi açısından Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'ne de değinilmiştir. TSİP'ten kısa bir süre sonra daha radikal ve yasadışı bir örgütlülüğü savunan Türkiye Komünist Partisi Birlik'e de çalışmada kısaca yer verilmiştir.IV Çalışmanın sonuç bölümünde ise, 1960 ve 1980 yıllan arasında varlık gösteren ve çalışmanın esas konusunu teşkil eden sol hareketler de göz önünde bulunularak yapılan değerlendirmelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ILLEGAL ORGANIZATION AND IDEOLOGICAL DIVISION IN LEFTIST MOVEMENT IN TURKEY BETWEEN 1960-1980 This study generally focuseson the leftist organizations in Turkey and ideoligical division among them between 1960-1980. The reason of choosing this topic stems from the fact that a scientific research was not done regarding this topic before. The study explains the history and discusses the ideological formation of the leftist organizations and aims partially to illuminate their dark aspects. The first chapter of the study examines the leftist movements in Turkey before 1970 and explains historically their ideological formations. The importance of leftist movements before 1970 stems from the fact that they effected ideologically all the forthcoming leftist organizations after 1970. Thus the new leftist organizations were effected by Turkish Labour Party (TÎP), National Democratic Revolutionary Movement and Yön Magazine in one way or anorher and they formed their ideologies within the ideological Federeation, which had earlier copmleted their historical developments. The second chapter discusses Turkish Peoples' salvation Army (THKO), Turkish Peoples' Salvation Party Front (THKP-C), Turkish Revolutionary Workers and Peasants' Party (TİİKP), Marxist-Leninist Turkish Communist Party (TKP-ML) and the other leftist organizations, which seperated from FKP and Dev-Genç abd became the representatives of radical leftist movements. The formation of these organizations together with their ideological inheritance is historically explained. The second chapter studies Turkish Socialist Party (TSİP), because it constitutes an example for the legal leftist movements after 1970. The same chapter also briefly mentions Turkish Communist Party Union which took more radical and ilegal path after TSÎP. The conclusion includes evaluations made by taking into consideration the leftist movements that existed between 1960-1980, which constitute the main subject of this study.