Süt sığırı işletmelerinin kapasite hesaplarının yapılmasında kullanılacak android tabanlı bir uygulamanın geliştirilmesi
Development of an android-based application to be used in the capacity calculations of dairy barns
- Tez No: 912599
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bitkisel üretim yapılarında olduğu gibi hayvan barınaklarının projelendirilmesinde de ilk ve en önemli aşama kapasite, alan ve hacim gereksinimlerinin belirlenmesidir. Binaların boyutlandırılması, yem, gübre ve diğer girdi ve çıktıların gereksinimlerinin hesaplanması gibi işlemlerin yapılması projeleme açısından oldukça önemlidir. Bütün bu söz konusu hesaplamaların yapılabilmesi için öncelikle işletmede barındırılacak hayvanların yaş gruplarına göre sayılarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu ise sürü kompozisyonun hesaplanmasıyla mümkündür. Sürü kompozisyonuna bağlı olarak da bina gereksinimi, kapasite hesapları, yem ve gübre depolama ihtiyaçları hesaplanabilmektedir. Bu ise özellikle fizibilite çalışmaları için önemli bir veri kaynağı oluşturacaktır. Söz konusu sürü projeksiyonu ve buna bağlı diğer kapasite hesaplarının kolayca yapılmasını sağlayacak, farklı alternatifleri kısa sürede ortaya koyacak Android tabanlı akıllı cihazlarda çalışabilecek kullanımı kolay, herkes tarafından ulaşılabilecek bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen Android uygulamada kullanılan yöntemler açıklamış ve 100 sağmal hayvana sahip bir süt sığırı işletmesi örnek olarak projelenmiştir. Sonuçlar ve uygulamanın kullanımıyla ilgili detaylar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first and most important step in the design of plant production structures besides animal shelters is to determine the capacity, area and volume requirements. Dimensioning buildings, calculating the needs of feed, fertilizer and other inputs and outputs are very important for project planning. To make all these calculations, the number of animals that will remain in the establishment should be determined according to age groups. This is possible by calculating the flock composition. Depending on the flock composition, building requirements, capacity calculations, feed and fertilizer storage requirements can be calculated. This will be an important source of data, especially for feasibility studies. An easy-to-use application that will be accessible to anyone who can work on Android-based smart devices that will allow easy projection and other capacity calculations, will reveal different alternatives in a short time. The methods used in the developed Android application are explained and a dairy cattle farm with 100 milking animals is envisaged for example. The results and details of the application are discussed.