Y kuşağının cinsel sağlık ürünlerine karşı tutum ve davranışını etkileyen faktörler
Factors that has effects on behavior and attitude of generation Y towards sexual health products
  1. Tez No: 912600
  2. Yazar: ŞEVVAL HAZAL ALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GRESİ SANJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Cinsellik, insanın içinde yaşadığı ülkeye, topluma, döneme, din ve kültüre göre şekillenen bir algıdır. Cinsel sağlık kavramı ise kişilerin ve toplumun cinsellik bilgisine ve kültürüne göre şekillenir. Bu çalışma Y kuşağının cinsel sağlık ürünlerine karşı tutumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Cinsellik her bireye göre değişen ve gelişen farklı bir kavramdır. Kişilerin cinsellik ve cinsel sağlık kavramına bakış açısı ve değerlendirmesi içinde bulunduğu topluma göre şekillenir. Cinselliğin şekillenebilmesini sağlayan en önemli kaynak ise ailedir. Aile yapısında cinsellik başta anne ve baba olmak üzere bireylerin bulunduğu coğrafya, din, kültür ve ahlaki değerlere dayanır. Daha sonrasında okulda da cinsellik ve cinsel sağlık konusunda eğitimlerle doğru bilgiler kuşaklara aktarılır. Aile, okul ve toplumda edinilen cinsellik ve cinsel sağlık bilgisi daha sonra bireylerin kendi deneyimleri ile kendi formunu oluşturur. Arkadaşlık, flört gibi sosyalleşme durumlarından sonra kişi edindiği bilgileri kendi deneyimleme fırsatı yaşar ve kendine cinsellik ve cinsel sağlık kavramını oluşturur ve bu şekilde yaşamaya devam eder. Cinsel sağlık kavramının içindeki bir diğer başlık da cinsel sağlık ürünleridir. Cinsel sağlık konusunda bilinç ve bilginin artması cinsel sağlık ürünleri hakkındaki bilgi ve kullanımı da olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Sexuality is a perception shaped by the country, society, period, religion and culture in which a person lives. Learning the concept sexual health and sexuality is shaped by knowledge and abilities. This study aims to examine the attitude of the generation Y towards sexual health products. Sexuality is a different concept that changes and develops according to everyone. It is shaped according to the person's perspective on the concept of sexuality and sexual health and the society where he / she is a part of. The most important resource for sexuality to be shaped is the family. Say sexuality in the family structure is based on geography, culture and moral values in the world environment, including mother and father. Afterwards, correct information is passed on to the generations with the trainings on sexuality and sexual health at school. The knowledge of sexuality and sexual health acquired in the family, school and society then forms its own form with the individuals' own experiences. After socializing situations such as friendship and dating, the person has the opportunity to experience the information he / she has acquired and creates the concept of sexuality and sexual health and continues to live in this way. Another concept in sexual health is sexual healthcare products. The knowledge and usage of sexual health products will be increased by sexual health conscious and knowledge.