Femur diafiz kırıklarında intramedüller çivileme uygulamalarımız
Our intramedullary nailing applies in diaphyseal femoral fractures
- Tez No: 91261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ÖZET Bu klinik çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ortopedi ve travmatoloji kliniğine Aralık- 1996, Eylül 1998 tarihleri arasında yatırılan femur cisim kırıklı 31 hastanın sonuçları prospektif olarak incelendi. Bu çalışmada son yıllarda femur cisim kırıklarında kullanılan intrameduller çivileme yönteminin diğer tedavi yöntemlerine göre üstünlükleri ve sonuçlan araştırıldı. 8 'i kapalı, 23'ü açık intrameduller çivileme yöntemiyle tedavi edilen olguların 26'sı erkek, 5'i kadın olup ortalama yaş 39'dur. Russel-Taylor intrameduller çivileme tekniği ile olgulara proksimal, distal, hem proksimal hem distal kilitleme ve kilitlemesiz seçenekler uygulandı. Tüm olgular operasyon sonrası ilk olarak 2. ayda, daha sonra kemik kaynayıncaya kadar aylık radyolojik kontrole alındı. Kaynama oluştuktan sonra 12. ve 24. aylarda kontrolleri yapılan olgulardan uygun görülenlerin implantlan çıkarıldı. Olguların değerlendirilmesi klinik ve radyolojik olarak tedavi bitiminde Klaus W. Klemm ve Martin Börner kriterlerine göre yapılmıştır. Klinik olarak, kısalık, atrofi ve kontraktür, radyolojik olarak, kaynama ve angulasyon göz önüne alındı. Sonuçlar grup karşılaştırma istatistiki yöntemine göre karşılaştırıldı. Bu çalışmanın klinik ve radyolojik sonuçlan istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, kapalı yöntem ile elde edilen sonuçların açık intrameduller çivileme yöntemine göre daha iyi olduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler.: Femur kınğı, kapalı yöntem intrameduller çivileme, açık yöntem intrameduller çivileme.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY OUR INTRAMEDULLER NAILING APPLIES IN DIAPHYSEAL FEMORAL FRACTURES In this clinical study, the result of 31 cases; Whome applied Atatürk Univercity Medical Faculty, Department of Orthopaedics Surgery, between November 1996-December 1998 with femoral shaft fracture being prospective were researched.In this study superiorty and results of intrameduller nailing according to the other treatment methods were researched recently in femural shaft fractures. Twenty six of the cases that were treated by of that eight of cases were applied with the closed method and twenty tree of them were applied with the open intrameduller nailing method are male and five of them are female; Avarege old of them are thirty nine. With the Russel-Taylor intrameduller nailing method, for cases; Proksimal, distal, both proksimal and distal nailing and withaut nailing methods were applied.All cases, after operation firstly were controlled in the second month, after this, until bone healing, it had been taken to montly radiological control. After bone healing, implants of suitable cases were controlled in twelfth and twenty fourth mont were been take out. Evaluations of the cases clinically and radiologically, after finishing of treatment, according to W. Klemm and Martin Borner was made. Clinically, shortining, atrophia and contracture; Radyologically, healing and angulation were observed. The results according to Comparing Method were compared. When the clinic and radiological results of this study had been ealuated, it had been observed that the results were got by the closed method are better than the open intrameduller method. Key words; Femur fracture, closed method intrameduller nailing, open method intrameduller nailing.