أثر تطبيق المعيار المحاسبي الدولي رقم 16 الخاص بالإجارة علىالبنوك الإسلامية الفلسطينية
Kiralamaya ilişkin 16 nolu uluslararasi muhasebe standardin uygulanmasinin, Filistin'deki̇ i̇slamî bankalara etki̇leri
- Tez No: 912617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED CHERIF EL AMRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Uluslararası muhasebe standartları, genel olarak şirketlerin, özelde ise bankaların mali tablolarını hazırlarken çalışmalarını düzenleyen en önemli standartlardan biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle Filistin'deki İslami bankalar, finansal tablolarını uluslararası muhasebe standartlarına, özellikle de İslami bankaların Filistin'de uyguladıkları en önemli sözleşmelerden biri olarak kabul edilen finansal kiralamasına ilişkin (16) numaralı Muhasebe Standardına göre hazırlamakla yükümlüdürler.Standardın uygulanması çeşitli zorluklara sahipti ve bu araştırmanın incelemeyi amaçladığı Filistin'deki İslami bankalar üzerindeki etkilerini bıraktı. Standardı uygulamanın zorlukları ve Filistin'deki İslami bankalar üzerindeki etkileri hakkındaki görüşlerini bilir.Araştırmanın en önemli bulgularından biri, genel olarak uluslararası muhasebe standartlarının ve finansal kiralama için (16) numaralı uluslararası muhasebe standardının uygulanmasında, İslami bankaların her iki mevzuata uygun olarak çifte finansal tablo düzenlemesi de dahil olmak üzere bazı zorlukların varlığıdır. Al-Aoufi tarafından yayınlanan ve raporlamada heterojenliğe yol açan uluslararası standartlar ve standartlar Ek olarak, İslami bankaların faaliyetlerinin geleneksel bankalardan farklı olması nedeniyle uluslararası muhasebe standartlarının İslami bankacılığın incelikli yönlerini ele alma ve anlama konusundaki yetersizliği.Bankaların (16) sayılı Uluslararası Muhasebe Standardını kiralara uygularken karşılaştıkları en önemli zorluklardan biri, kiralama süresinin belirsiz olması ve standardın kiralama sözleşmesini ele almaması durumunda iskonto oranının ve beklenen sürenin belirlenmesidir. sahipliği ile sona erer. (16) kriterinin uygulanmasının banka üzerindeki etkilerine gelince, uzmanlar kriterin uygulanmasının kiraya veren olarak bankayı etkilemediğini, kiracı olarak banka üzerindeki etkisine gelince; banka aktiflerindeki artış ve kira giderlerinin varsayımsal mali dönemlere eşitsiz bir şekilde dağıtılması açısından olumsuz etkiler. Araştırma, diğer muhasebe standartlarının İslami bankalar üzerindeki etkilerini incelemek için başka araştırmalar yapılmasını tavsiye etti.
Özet (Çeviri)
International accounting standards are considered among the most important standards that regulate the work of companies in general and banks in particular in preparing their financial statements. Islamic banks in Palestine in particular are obligated by the supervisory authorities to prepare their financial statements according to international accounting standards, especially Accounting Standard No. (16) on leasing, which is considered one of the most important contracts applied by Islamic banks in Palestine. The application of the standard had several challenges and left its effects on Islamic banks in Palestine, which is what this research aims to study. To achieve the objectives of the research, the qualitative approach was relied upon by conducting interviews with experts from those banks to know their opinion on the challenges of applying the standard and its effects on Islamic banks in Palestine. One of the most important findings of the research is the presence of some challenges in the application of international accounting standards in general and international accounting standard No. (16) for leasing, including the issuance of double financial statements by Islamic banks in accordance with both international standards and standards issued by AAOIFI, which leads to heterogeneity in financial reporting and prevents the provision of adequate disclosure. In addition, it causes the inability of international accounting standards to address and understand the subtle aspects of Islamic banking due to the different nature of the activity of Islamic banks from conventional banks. One of the most important challenges faced by banks in applying International Accounting Standard No. (16) on leasing relates to determining the discount rate and the expected time period in the event that the lease term is indefinite. In addition, the standard does not address the lease contract ending with ownership. As for the effects of applying Standard (16) on the bank, the experts confirmed that the application of the Standard did not affect the bank as a lessor. As for its impact on the bank as a lessee, it had positive effects such as an increase in the bank's assets, and negative effects were in terms of distributing rental expenses over hypothetical financial periods in an unequal manner. The research recommends conducting further research to study the effects of applying other accounting standards on Islamic banks.