Örgütsel dedikodunun iş stresi ve örgütsel iletişim üzerindeki etkisinde stratejik insan kaynakları yönetiminin düzenleyici rolü: Azerbaycan ve Türkiye banka çalışanları üzerine karşılaştırmalı bir alan araştırması
The moderating role of strategic human resource management in the effect of organizational gossip on job stress and organizational communication: A comparative field study on bank employees in Azerbaijan and Türkiye
- Tez No: 960969
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, örgütsel dedikodunun iş stresi ve örgütsel iletişim üzerindeki etkisinde stratejik insan kaynakları yönetiminin (SİKY) düzenleyici rolünü incelemektir. Çalışmada aynı zamanda Azerbaycan ve Türkiye örneklemlerinden elde edilen bulguların karşılaştırılması da hedeflenmiştir. Araştırma nicel yöntemle gerçekleştirilmiş ve veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın evren ve örneklemini, bir kamu bankasının Azerbaycan'ın başkenti Bakü ile Türkiye'nin Kahramanmaraş il merkezi ve ilçelerinde faaliyet gösteren ana merkez ve şube çalışanları oluşturmaktadır. Her iki ülke örnekleminden elde edilen veriler, SPSS ve SmartPLS istatistiksel analiz programları aracılığıyla çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, her iki örneklemde de örgütsel dedikodunun ve alt boyutlarının iş stresi ile alt boyutları üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ancak, Azerbaycan örnekleminde örgütsel dedikodunun bir alt boyutu olan“işle ilgili dedikodu”ile iş stresinin alt boyutu olan“duygusal stres (kaygı)”arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca, her iki ülke örneklemine ilişkin bulgular doğrultusunda, örgütsel dedikodunun örgütsel iletişim üzerinde negatif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, Azerbaycan örnekleminde örgütsel iletişimin“etkileşim isteği”boyutu yeterli geçerlik ve güvenirlik sağlamadığı için analizlere dahil edilmemiştir. Alt boyutlar düzeyinde yapılan analizlerde; Türkiye örnekleminde“işle ilgili dedikodu”ile iletişimde güven, etkileşim isteği, doğrudan yanal iletişim ve iletişim memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Benzer şekilde, Azerbaycan örnekleminde“işle ilgili dedikodu”ile iletişimde güven, nüfuz, doğrudan yanal iletişim;“işle ilgili olmayan dedikodu”ile ise iletişimde güven, doğruluk, doğrudan düşey iletişim, doğrudan yanal iletişim ve iletişim memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Son olarak hem Azerbaycan hem de Türkiye örneklemlerinde elde edilen bulgular, örgütsel dedikodunun iş stresi ve örgütsel iletişim üzerindeki etkisinde stratejik insan kaynakları yönetiminin düzenleyici bir rol oynamadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the moderating role of Strategic Human Resource Management (SHRM) in the impact of organizational gossip on job stress and organizational communication. Additionally, the study aims to compare the findings obtained from samples in Azerbaijan and Türkiye. The research was conducted using a quantitative method, and data were collected through a structured questionnaire. The population and sample of the study consist of employees working at the main branches and subsidiaries of a state-owned bank operating in Baku, the capital of Azerbaijan, and in the central and district branches of Kahramanmaraş, Türkiye. The data obtained from both samples were subjected to various statistical analyses using SPSS and SmartPLS software. The results indicate that organizational gossip and its sub-dimensions have a statistically significant and positive effect on job stress and its sub-dimensions in both samples. However, in the Azerbaijani sample, no significant relationship was found between the sub-dimension of organizational gossip related to“work-related gossip”and the sub-dimension of job stress identified as“emotional stress (anxiety).”Furthermore, findings from both country samples reveal that organizational gossip has a statistically significant and negative effect on organizational communication. However, in the Azerbaijani sample, the“interaction willingness”sub-dimension of organizational communication did not meet the criteria for validity and reliability and was therefore excluded from the analysis. At the sub-dimension level, no significant relationship was found in the Turkish sample between“work-related gossip”and communication-related dimensions such as trust, interaction willingness, direct lateral communication, and communication satisfaction. Similarly, in the Azerbaijani sample, no significant relationship was identified between“work-related gossip”and communication trust, influence, and direct lateral communication, or between“non-work-related gossip”and communication trust, accuracy, direct vertical communication, direct lateral communication, and communication satisfaction. Finally, the findings from both the Azerbaijani and Turkish samples demonstrate that Strategic Human Resource Management does not play a moderating role in the impact of organizational gossip on job stress and organizational communication.