Okul öncesi öğretmen adaylarının müzik dersine ilişkin metaforik algıları
Metaphorical perceptions of pre-school teacher candidates about music lesson
  1. Tez No: 912626
  2. Yazar: MEHMET ALİ MAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SOYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının müzik dersine ilişkin algılarını metaforlar yoluyla belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim desenine göre gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinde bulunan üniversitelerin, Eğitim Fakültesi Temel Eğitimi Ana Bilim Dalı Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde bulunan lisans 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeyindeki toplam 624 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Müzik dersi…gibidir. Çünkü…”ifadesinin bulunduğu anketi tamamlamaları istenerek elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz edilmesi ve yorumlanması sürecinde, (a) metaforların kodlanması (b) örnek metaforların belirlenmesi (c) metaforlara ilişkin kategori belirleme (d) geçerlik ve güvenirliği sağlama aşamaları izlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının müzik dersi kavramına ilişkin ürettiği metaforların 16 kategoride toplandığı ve en fazla metaforun“ruh ve ruha iyi gelen her şey ile ilgili”kategorisinde bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perceptions of pre-service pre-school teachers regarding music lessons through metaphors. The research was carried out according to phenomenological design, which is one of the qualitative research methods. The sample group of the study consisted of a total of 624 pre-service teachers studying at the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade undergraduate levels in the Department of Pre-School Teaching in the Basic Education Department of the Faculty of Education of universities in Ankara, Kırşehir, Konya, Nevşehir and Niğde provinces in the 2022-2023 academic year. The data of the research were obtained by asking them to complete the form that included the statement“Music lesson is like… Because…”In the process of analyzing and interpreting the obtained data, the following steps were followed: (a) coding metaphors (b) determining sample metaphors (c) determining categories related to metaphors (d) ensuring validity and reliability. As a result of the research, it was concluded that the metaphors produced by the prospective teachers regarding the concept of music lessons were collected in 16 categories and the most metaphors were found in the category of“everything related to the soul and things that are good for the soul”.