Yaşama estetiği bağlamında Nâbî Dîvânı'nda kanaat kavramı
The Concept of contentment in Nâbî's Dîvân in the context of life aesthetic
- Tez No: 912627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Etik ve estetik değerler genellikle bir bütün olarak kabul edilmiş, bu bütünlüğün temelinde insan ruhunun ve varlığının olduğu görülmüştür. Güzeli ve iyiyi talep eden insan, mutluluk adını verdiği nihai ereğe ulaşmak için yaptığı tercihlerle yaşamında etik ve estetik değerler ortaya koymuştur. Geçmişe nazaran günümüzde etkisi daha yoğun hissedilen değişen dünya algısı ve tutkusuyla yapılan tercihler yaşamın parçası olan bireyi, toplumu ve çevreyi olumsuz etkilemiş, bu sebeple etik ve estetik bilincin gelişim katetmesi gerektiği görülmüştür. Her bir inanç sisteminin ve düşüncenin temelini oluşturan kanaat kavramı da bu noktada dikkat çeken hususlardan biri olmuştur. Yazılı edebiyatın ilk örneklerinden itibaren yaşamın estetik bir hâl alması için meydana gelen hikmetli söz söyleme geleneği günümüze kadar devamlılığını sürdürmüştür. Klâsik Türk edebiyatında ise 17. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan Nâbî, hikemî şiirin en başarılı örneklerini vererek kendisinden sonra hikemî bir ekolün oluşmasına katkı sağlamıştır. Tarihten iktisada, psikolojiden sosyolojiye kadar disiplinler arası çalışma alanı sunarak bir belge niteliği taşıyan Nâbî Dîvânı insanın yaşama yolunda güzeli ve iyiyi bulmasına katkıda bulunmuştur. Şair, döneminde gözlemlediği para tutkusunu ve bu tutkudan meydana gelen olumsuzlukları kanaat kavramı yardımıyla fayda alanına yöneltmeye çalışmıştır. Nâbî Dîvânı üzerinde yapılacak olan çalışmaya başlarken kanaat kavramının anlam çerçevesi çizilmiş ve kanaatin kavram alanı içinde yer alan unsurlar tasnif edilmiştir. Tasnif edilen unsurların Dîvân'da yer aldığı nazım birimleri (beyit/bentler) tespit edilmiştir. Şairin kanaate dair düşüncelerini en iyi yansıttığı ve estetik değeri yüksek olduğu düşünülen nazım birimleri içerik analizi ve geleneksel şerh yöntemiyle incelenerek Nâbî Dîvânı'nın kanaat bağlamında psikolojik, sosyolojik ve ekolojik fayda alanı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethical and aesthetic values are generally accepted as a whole, and it is seen that the human spirit and existence are at the basis of this integrity. Demanding the beautiful and the good, human beings have created ethical and aesthetic values in their lives through the choices they make in order to reach the ultimate goal they call happiness. The choices made with the changing world perception and passion, the impact of which is felt more intensely today than in the past, have negatively affected the individual, society and the environment, which are part of life, and for this reason, it has been seen that ethical and aesthetic awareness should be developed. The concept of contentment, which forms the basis of every belief system and opinion, have been one of the considerations that draw attention at this point. Since the first examples of written literature, the tradition of saying wise words in order to make life aesthetic has continued until today. In Classical Turkish literature, Nâbî, who lived in the second half of the 17th century, contributed to the formation of a wisdom ecole after him by giving the most successful examples of wisdom poetry. Nâbî's Dîvân, which has the quality of a document by offering an interdisciplinary field of study from history to economics, from psychology to sociology, has contributed to finding the beautiful and the good on the path of human life. The poet tried to direct the passion for money that he observed in his time and the negativities arising from this passion to the field of benefit with the help of the concept of contentment. At the beginning of the study on the Nâbî's Dîvân, the meaning of the concept of contentment was outlined and the elements within the conceptual field of contentment were classified. The verse units (couplets/cantos) in which the classified elements appear in Dîvân were identified. By analyzing the verse units that are thought to reflect the poet's thoughts on opinion best and have high aesthetic value through content analysis and classical interpretation methods, the psychological, sociological and ecological benefits of Nâbî's Dîvân in the context of contentment were evaluated.