Stabil dönemdeki KOAH hastalarında periferik eosinofili ve inflamatuar belirteçlerin hastalık şiddeti ile ilişkisi
  1. Tez No: 937007
  2. Yazar: ÜMİT CAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDANUR EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: KOAH'ın sistemik kronik inflamatuvar bir süreç olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı KOAH'ın kronik inflamatuvar yönünü değerlendirmektir. Bu amaçla stabil dönemdeki KOAH hastalarında periferik eozinofili ve inflamatuar belirteçlerin (CRP, platelet/lenfosit oranı, nötrofil/lenfosit oranı, eozinofil/lenfosit oranı, sistemik immün inflamasyon indeksi) hastalık şiddeti ile ilişkisi araştırıldı. Yöntem: Çalışma kapsamında stabil dönemdeki KOAH hastalarının; demografik özellikleri, laboratuvar verileri (CRP, platelet/lenfosit oranı, nötrofil/lenfosit oranı, eozinofil/lenfosit oranı, sistemik immün inflamasyon indeksi) ve solunum fonksiyon testi değerleri kaydedildi. Olgular GOLD evrelemesi ve ABE sınıflamasına göre kategorize edildi. Tanımlanan parametreler bu iki kategorizasyonda ayrı ayrı incelendi. Bulgular: Çalışma kapsamında klinik olarak stabil dönemde olan 70 KOAH tanılı olgu incelendi. Olguların 61 (%87,1)'i erkek, 9 (%12,9)'u kadın cinsiyette olup dağılım erkek cinsiyet lehineydi. Olguların ortalama yaşı 67,67±9,13 yıl olarak, ortalama KOAH süresi 13,13±7,08 yıl olarak saptandı. GOLD evrelemesine göre olguların 5 (%7,1)'i GOLD1, 25 (%5,7)'i GOLD 2, 29 (%15,7)'u GOLD 3 ve 11(%15,7)'i GOLD 4 evresinde olduğu görüldü. Olguların ABE sınıflamasına göre dağılımı 5(%7,1)' i A, 22(%31,4)' ü B, 43(%61,4)'ü E kategorisi şeklindeydi. KOAH süresi, toplam sigara tüketimi, aktif sigara içici oranı ve VKİ ortalamasının gruplar arasında dağılımda anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Tüm gruplarda olguların çoğunluğunda biomass maruziyeti yoktu ve gruplar arasında dağılımı arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,238). Yıllık atak sayısı KOAH evresi arttıkça artmaktaydı (p0,05). Platelet, lenfosit sayısı ve yüzdesi, eozinofil sayısı ve yüzdesi, nötrofil yüzdesi, NLO, PLO, ELO, SII, pH, sO2 ve pO2 değerleri gruplar arasında benzerdi. Nötrofil sayısı, CRP, pCO2 ve HCO3 ise gruplar arasında anlamlı ayrışmaktaydı (p>0,05). Olguların yaş ortalaması A grubu KOAH tanılı olgular için 65,6 yıl; B grubu KOAH tanılı olgular için 66,05 yıl ve E grubu KOAH tanılı olgular için 68,74 yıldı (p=0,577). Uzun süreli oksijen ihtiyacı KOAH evresi arttıkça anlamlı derecede artmaktaydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: COPD is known to be a systemic chronic inflammatory process. The aim of this study was to evaluate the chronic inflammatory aspect of COPD. For this purpose, the relationship between peripheral eosinophilia and inflammatory markers (CRP, platelet/lymphocyte ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, eosinophil/lymphocyte ratio, systemic immune inflammation index) and disease severity in stable COPD patients was investigated. Method: Demographic characteristics, laboratory data (CRP, platelet/lymphocyte ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, eosinophil/lymphocyte ratio, systemic immune inflammation index) and pulmonary function test values of COPD patients in the stable period were recorded within the scope of the study. The cases were categorized according to GOLD staging and ABE classification. The defined parameters were examined separately in these two categorizations. Results: The study included 70 patients with COPD who were clinically stable. 61 (87.1%) of the patients were male and 9 (12.9%) were female, with a male distribution. The mean age of the patients was 67.67±9.13 years, and the mean disease duration was 13.13±7.08 years. According to the GOLD staging, 5 (7.1%) of the patients were in GOLD 1, 25 (5.7%) in GOLD 2, 29 (15.7%) in GOLD 3, and 11 (15.7%) in GOLD 4. The distribution of the patients according to the ABE classification was as follows: 5 (7.1%) in category A, 22 (31.4%) in category B, and 43 (61.4%) in category E. There was no significant difference in the distribution of COPD duration, tobacco consumption, active smoker rate and BMI mean between the groups (p>0.05). The majority of cases in all groups had no biomass exposure and no significant difference was found in the distribution between the groups (p=0.238). The annual number of exacerbations increased as the stage of COPD increased (p0.05). Platelet, lymphocyte count and percentage, eosinophil count and percentage, neutrophil percentage, NLR, PLR, ELO, SII, pH, sO2 and pO2 values were similar between the groups. Neutrophil count, CRP, pCO2 and HCO3 were significantly different between the groups (p>0.05). The mean age of the cases was 65.6 years for group A COPD cases; 66.05 years for group B COPD cases and 68.74 years for group E COPD cases (p=0.577). The need for oxygen therapy was significantly increasing as the COPD stage increased (p0.05).